Były sekretarz generalny NATO: Przyjąć Ukrainę do NATO bez terytoriów okupowanych przez Rosję

Anders Fogh Rasmussen, były sekretarz generalny NATO uważa, że częściowe członkostwo Ukrainy ostrzegłoby Rosję, że nie może powstrzymać władz w Kijowie przed przystąpieniem do sojuszu.

Publikacja: 12.11.2023 16:01

Były sekretarz generalny NATO: Przyjąć Ukrainę do NATO bez terytoriów okupowanych przez Rosję

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 627

Były sekretarz generalny NATO przedstawił propozycję przystąpienia Ukrainy do sojuszu wojskowego, ale bez terytoriów okupowanych przez Rosję.

Anders Fogh Rasmussen od dawna współpracuje z Andrijem Jermakiem, doradcą ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, zwłaszcza przed ostatnim szczytem NATO w Wilnie w tym roku, który zakończył się brakiem zaproszenia Ukrainy do członkostwa.

Rasmussen, który był sekretarzem generalnym NATO w latach 2009-2014, podkreślił, że plan częściowego członkostwa Ukrainy nie symbolizowałby zamrożenia konfliktu, ale zamiast tego oznaczałby determinację, by ostrzec Rosję, że nie może zapobiec przystąpieniu Ukrainy do sojuszu obronnego.

Czytaj więcej

Washington Post: Ukraiński oficer koordynował atak na rurociąg Nord Stream

NATO ma zorganizować swój 75. jubileuszowy szczyt w Waszyngtonie latem przyszłego roku, a temat przyszłego członkostwa Ukrainy będzie jednym z głównych punktów rozmów.

Władze Ukrainy byli rozczarowane, gdy pod naciskiem USA i Niemiec, NATO na szczycie w tym roku wydało oświadczenie, że Ukraina otrzyma zaproszenie, gdy pozwolą na to warunki, odrzucając prośbę Ukrainy o podanie konkretnej daty.

Ukraina w NATO. Sojusz unika jasnej deklaracji

Zamiast tego stosunki Ukrainy z NATO zostały zacieśnione poprzez utworzenie rady Ukraina-NATO i poprzez porozumienie, że członkowie sojuszu zaoferują Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa.

Rasmussen powiedział, że kwestia członkostwa Ukrainy w NATO nie może zostać ponownie odroczona w przyszłym roku. - Nadszedł czas, aby zrobić kolejny krok i rozszerzyć zaproszenie dla Ukrainy do przystąpienia do NATO. Potrzebujemy nowej europejskiej architektury bezpieczeństwa, w której Ukraina znajduje się w sercu NATO - stwierdził.

Czytaj więcej

Młodzi ukraińscy zakładnicy Putina. Czy dzieci wywiezione z Ukrainy mają szansę na powrót?

Rasmussen argumentuje, że wyłączenie z NATO terytorium będącego w posiadaniu Rosji zmniejszyłoby zagrożenie konfliktem Rosji z NATO.

Rasmussen zaprzeczył, że posunięcie to zamrozi konflikt, oddając terytorium Ukrainy Rosji. - Absolutna wiarygodność gwarancji artykułu 5 zniechęciłaby Rosję do przeprowadzania ataków na terytorium Ukrainy wewnątrz NATO, a tym samym uwolniłaby siły ukraińskie do przejścia na linię frontu - ocenił

-Aby artykuł 5 był wiarygodny, Rosja musiałaby otrzymać jasny komunikat, że każde naruszenie terytorium NATO spotka się z odpowiedzią - dodał.

Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko o strącaniu rosyjskich rakiet przez Polskę. „Być może zostało to źle zrozumiane na szczycie NATO”
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Konflikty zbrojne
Jak wyglądało rosyjskie "porozumienie pokojowe". Radio Swoboda dotarło do dokumentu z 2022 roku
Konflikty zbrojne
Zaktualizowane mapy Google zdradzają pozycje ukraińskich systemów wojskowych
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Iran nie zaatakuje Izraela przed wyborami w USA
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Ukraińska propaganda mnoży żołnierzy z Korei Północnej jak grzyby po deszczu