„Ukochani nasi bracia w Panu, oświadczamy wam że cerkiew św. Porfiriusza jest nietknięta” – ogłosili prawosławni ze Strefy Gazy, zdenerwowani informacjami o zniszczeniu ich świątyni.
W sieci społecznościowej X (w lepszych czasach zwanej Twitter) od 9 października bowiem rozpowszechniane było nagranie: „Izrael właśnie zniszczył cerkiew św. Porfiriusza, trzeci najstarszy kościół na ziemi, który ma 1616 lat”.
Kłamstwa, kłamstwa, kłamstwa
„Media społecznościowe prezentują nagrania sprzed lat lub z całkiem innych stref konfliktu jako najnowsze izraelskie bombardowania Gazy. Bezpodstawnie twierdzą, że nagranie z zagubioną dziewczynką (mówiącą po arabsku) przedstawia izraelską zakładniczkę w Strefie Gazy. Pokazują flary zapalone na meczu piłkarskim przez kibiców z Algierii jako światła wybuchów w rejonie konfliktu. To tylko kilka przykładów” – opisała sytuację słynna grupa śledcza Bellingcat.
Czytaj więcej
Prezydent Francji, Emmanuel Macron w czwartek spotyka się z przywódcami francuskich partii politycznych i zwróci się z orędziem do Francuzów apelując o jedność. W ten sposób Paryż chce przeciwdziałać destabilizacji sytuacji we Francji po ataku Hamasu na Izrael.
W nagraniach z innych stref konfliktów prezentowanych jako wojna w Izraelu najnowszym przykładem jest oskarżanie izraelskiej armii o używanie bomb zapalających z ładunkiem magnezu. Odpowiedni klip wideo pochodzi jednak z marcowego szturmu rosyjskiej armii na Wuhłedar – tam Rosjanie rzeczywiście użyli takiej broni.