Rosjanie nie opuszczą Tokmaku. Przygotowują się do obrony miasta

W ostatnich dniach Rosjanie zaczęli wzmacniać obronę tymczasowo okupowanego miasta Tokmak w obwodzie zaporoskim - informuje wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.

Publikacja: 17.09.2023 11:07

Rosjanie nie opuszczą Tokmaku. Przygotowują się do obrony miasta

Foto: Sztab Generalny Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 571

Zauważono, że Rosjanie rozmieszczają dodatkowe punkty kontrolne, fortyfikacje przeciwczołgowe wokół miasta, a także tworzą nowe okopy na obszarze zajmowanym przez 58 Armię Połączoną Federacji Rosyjskiej.

"Tokmak przygotowuje się do tego, by stać się osią drugiej głównej linii obrony Rosji. Usprawnianie obrony miasta prawdopodobnie świadczą o rosnącej obawie o przeniknięcie wojsk ukraińskich przez pierwszą główną linię obrony" - stwierdził w najnowszym raporcie wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.

W ostatnich tygodniach ukraińska armia zbliżyła się do miasta, wyzwalając w tym czasie miejscowość Robotyne.

Tokmak ważny dla Rosjan i Ukraińców

Tokmak to ważny punkt logistyczny. Dla Ukrainy odbicie miasta jest istotne na drodze do przecięcia korytarza lądowego łączącego Rosję z okupowanym Krymem. Kolejnym krokiem dla Ukraińców będzie zbliżenie się do okupowanego Melitopola.

Po przełamaniu pierwszej linii obrony wojsk rosyjskich w obwodzie zaporoskim, ukraińskie siły zbrojne mają większą możliwość manewrowania sprzętem i żołnierzami.

Czytaj więcej

Ukraina przełamała pierwszą linię obrony Rosji. Co dalej?

- Jeśli podsumujemy rosyjską obronę, to trzy linie tworzą 100 proc., pierwsza linia to 60 proc., a pozostałe dwie po 20 proc. Oznacza to, że pierwsza linia obrony była gęsto zaminowana, z betonowymi fortyfikacjami i dużą liczbą broni przeciwpancernej. Nie można powiedzieć, że druga linia obrony jest inna. Są tu również dość potężne fortyfikacje, ale mamy możliwość manewrowania sprzętem i wojskami - powiedział rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego, Ołeksandr Sztupun.

Według strony ukraińskiej w ostatnich dniach z Tokmaku do Melitopola ewakuowano tzw. rosyjskie "biuro paszportowe", a także funkcjonariuszy FSB i część administracji okupacyjnej.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy