Korea Północna przeprowadziła symulację ataku nuklearnego, aby ostrzec USA przed "niebezpieczeństwem wojny"

Władze Korei Północnej oświadczyły w niedzielę, że przeprowadziła symulację ataku nuklearnego, aby ostrzec Stany Zjednoczone przed "niebezpieczeństwem wojny nuklearnej".

Publikacja: 03.09.2023 07:16

Zdjęcie zrobione 2 września 2023 r. i opublikowane 3 września 2023 r. przez oficjalną Koreańską Cent

Zdjęcie zrobione 2 września 2023 r. i opublikowane 3 września 2023 r. przez oficjalną Koreańską Centralną Agencję Informacyjną (KCNA) przedstawia symulowany atak nuklearny

Foto: AFP

Kraj wystrzelił kilka pocisków manewrujących, z których niektóre były wyposażone w atrapy głowic nuklearnych - podała państwowa KCNA, opisując ćwiczenie jako symulację "taktycznego ataku nuklearnego".

Ćwiczenia miały na celu "ostrzeżenie wrogów przed faktycznym zagrożeniem wojną nuklearną" - podała Centralna Komisja Wojskowa Partii Robotniczej Korei.

Przekazano, że ćwiczenia zostały przeprowadzone o świcie w sobotę i wzięły w nich udział "dwa strategiczne pociski manewrujące dalekiego zasięgu z pozorowanymi głowicami nuklearnymi".

KCNA dodała, że upozorowany atak nuklearny był odpowiedzią na wspólne ćwiczenia wojskowe przeprowadzone przez Stany Zjednoczone i Koreę Południową na początku tygodnia.

"Lekkomyślność i niebezpieczna natura konfrontacyjnej histerii zdradzonej ostatnio przez USA i gangsterów z "Republiki Korei" są bezprecedensowe" - twierdzi KCNA, odnosząc się do Korei Południowej.

Południowokoreańskie wojsko poinformowało, że wykryło kilka pocisków manewrujących wystrzelonych przez Koreę Północną na Morze Żółte między Chinami kontynentalnymi a Półwyspem Koreańskim około godziny 4 rano w sobotę.

Czytaj więcej

Korea Północna wystrzeliła rakiety w stronę Morza Żółtego

Coroczne ćwiczenia USA - Korea Południowa

W tym tygodniu Korea Południowa i USA rozpoczęły coroczne wspólne ćwiczenia wojskowe mające na celu poprawę ich reakcji na zagrożenia ze strony Pjongjangu.

Dowódcy Korei Południowej i USA powiedzieli, że ćwiczenia pokazały "najsilniejszy sojusz wojskowy na świecie".

Ćwiczenia, oparte na kontrataku przeciwko siłom inwazyjnym, nie były organizowane od 2018 roku i odbywają się po tym, jak prezydenci USA i Korei Południowej zobowiązali się do zacieśnienia współpracy wojskowej po majowym spotkaniu na szczycie w Seulu.

Korea Północna przeprowadziła do tej pory 18 testów rakietowych w tym roku, w porównaniu do zaledwie czterech testów przeprowadzonych w 2020 roku i ośmiu w 2021 roku.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy