Reklama
Rozwiń

Skanerem 3D w rosyjskie zbrodnie na Ukrainie

Po roku od pierwszej wizyty, polscy prokuratorzy i policjanci pojechali na Ukrainę, by przy użyciu skanerów 3D udokumentować dowody rosyjskich zbrodni wojennych w Ukrainie.

Publikacja: 23.08.2023 16:43

Ruiny domów niedaleko Kupiańska

Ruiny domów niedaleko Kupiańska

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 546

Na miejsce, na zaproszenie strony ukraińskiej, w ramach współpracy w międzynarodowego zespołu śledczego (JIT), pojechali doświadczeni prokuratorzy pionu Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej, oraz policyjni technicy. Zabrali ze sobą sprzęt najnowszej generacji – skanery 3D, by ze szczegółami utrwalić zbombardowane miasta, o co zwróciła się do Polski strona ukraińska, która sama nie posiada takiego sprzętu.

Oględziny pod bombami

„W lipcu 2023 roku doszło do drugiego wyjazdu komponentu zespołu JIT w ramach międzynarodowego zespołu śledczego, w trakcie którego prokuratorzy pionu Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej oraz funkcjonariusze Policji wykonywali czynności procesowe dotyczące rosyjskich zbrodni wojennych na terenie Ukrainy” - informuje Prokuratura Krajowa.

Dokumentowanie śladów miało miejsce na terenie obłasti Sumskiej oraz Czernichowskiej, gdzie przeprowadzono oględziny zniszczonych miejsc użyteczności publicznej, w tym m.in. szpitali, szkół, przedszkoli, posterunków policji czy budynków wielorodzinnych, zniszczonych wskutek bombardowań, ostrzałów artyleryjskich i rakietowych oraz ataku dronów kamikadze. - W miejscach tych śmierć poniosły osoby cywilne, w tym również dzieci – podkreśla prokuratura.

Skanery 3D, jak pisała „Rzeczpospolita” w związku z pierwszym takim wyjazdem śledczych, są wykorzystywane na coraz większą skalę przez policję na całym świecie, głównie na miejscach katastrof, użycia broni, a także aktów terrorystycznych, czy do rekonstrukcji poważnych wypadków komunikacyjnych i zabójstw. W Ukrainie za ich pomocą utrwalono precyzyjnie wszystkie ślady zniszczeń wojennych – zburzone budynki, ulice, samochody, infrastrukturę – z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów. – Tak zabezpieczone dowody są bezcenne w śledztwie – wskazują znawcy.

Czytaj więcej

Polscy śledczy dokumentowali ślady zbrodni w Ukrainie

-Skaner 3D rejestruje każdy najdrobniejszy szczegół, „widzi” wszystko naokoło, w promieniu 360 stopni. Dzięki niemu można każdy ważny aspekt uchwycić i zarejestrować – opowiadał nam przedstawiciel jednej z firm z branży. Mając obraz 3D, można prowadzić analizy, w tym np. kontrolować lot odłamków, mierzyć siłę wybuchu i w różny sposób taki źródłowy materiał interpretować.

W skład zespołu policyjnego weszli technicy kryminalistyczni - operatorzy skanerów 3D, pirotechnicy, ratownik medyczny oraz funkcjonariusze pionu kontrterorystycznego. Jeden z prokuratorów jest także przeszkolonym operatorem skanera 3D.

„Czynności były przeprowadzane również w bezpośredniej bliskości linii frontu, a niejednokrotnie ich praca była przerywana alarmami lotniczymi, co skutkowało koniecznością udania się do schronów” - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Prokuratorzy i policjanci wykonując prace korzystali z ochrony balistycznej w postaci kamizelek kuloodpornych i hełmów. W ostatnim dniu pobytu polski zespół został przyjęty przez Prokuratora Generalnego Ukrainy.

Wspólny zespół śledczych

Wspólny zespół śledczy (JIT) pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą w sprawie napaści Rosji na Ukrainę powstał 25 marca 2022 roku na przejściu granicznym w Korczowej. Ze strony polskiej umowę podpisał Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski.

Czytaj więcej

Międzynarodowy Trybunał Karny: Jak ukarać Putina i nie narazić Ukrainy

Pierwsze działania zmierzające do powołania takiego zespołu w sprawie wojny napastniczej i zbrodni popełnianych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej na Ukrainie podjęto już 2 marca ubiegłego roku, podczas narady nadzwyczajnej przedstawicieli wszystkich państw uczestniczących w Eurojust.

W czasie tego spotkania z inicjatywy Ukrainy, Polski i Litwy podjęto decyzję o zawiązaniu wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego w ramach śledztw wszczętych w tych trzech krajach.

W kolejnych miesiącach do zespołu dołączył Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oraz Łotwa, Estonia, Słowacja i Rumunia. Ponadto już w marcu tego roku strony JIT podpisały porozumienie o współpracy i koordynacji z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. A w kwietniu 2023 r. w Wilnie Prokurator Krajowy Dariusz Barski podpisał porozumienie, na mocy którego wspólny zespół śledczy (JIT) bada przypadki ludobójstwa do jakich może dochodzić w związku z napaścią Rosji na Ukrainę.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1036
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1035
Konflikty zbrojne
"Oresznika nie ma, Putin kłamał". Ukraińscy specjaliści mówią o wielkiej mistyfikacji
Konflikty zbrojne
"WSJ" przeanalizował zdjęcia satelitarne. Korea Północna znów szykuje coś dla Rosji
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1033
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku