Rosja: Nad Syrią F-35 zbliżył się niebezpiecznie do Su-35

Myśliwiec piątej generacji F-35 zbliżył się na niebezpieczną odległość do rosyjskiego myśliwca S-35 w rejonie Al-Tanf w Syrii - oświadczył admirał Wadim Kulit, zastępca szefa rosyjskiego Centrum Koordynacyjnego ds. Pojednania Walczących Stron.

Publikacja: 20.08.2023 23:03

Myśliwiec F-35

Myśliwiec F-35

Foto: U.S. Air Force photo by Master Sgt. Donald R. Allen, Public domain, via Wikimedia Commons

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 543

Do incydentu miało dojść 19 sierpnia, między godziną 11:55 a 12:03 w rejonie Al-Tanf na wysokości ok. 9 tysięcy metrów.

F-35 niebezpiecznie blisko Su-35 nad Syrią

Strona rosyjska twierdzi, że w tym czasie myśliwiec F-35 sił koalicji kierowanej przez USA, które są obecne w Syrii "niebezpiecznie zbliżył się do Su-35 rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych, który wykonywał zaplanowany lot wzdłuż południowej granicy Syrii".

Rosyjscy piloci mieli wykazać się "wysokim profesjonalizmem" i podjąć kroki, które pozwoliły uniknąć zderzenia - wynika z komunikatu strony rosyjskiej.

"Przez takie działania koalicja nadal stwarza zagrożenie (...) a także pogarsza sytuację w syryjskiej przestrzeni powietrznej" - czytamy w komunikacie rosyjskiej armii.

Koalicja na czele z USA naruszyła 16 razy w ciągu doby przestrzeń powietrzną nad Syrią?

Ponadto, jak twierdzą Rosjanie, statki powietrzne sił koalicji naruszyły 16 razy w ciągu doby przestrzeń powietrzną nad Syrią. Przestrzeń tę naruszały drony, a także para myśliwców F-35, trzy pary myśliwców F-16, dwa myśliwce Rafale i dwa drony MQ-1C,

W skład koalicji, która podjęła wymierzoną w tzw. Państwo Islamskie interwencję w Syrii z udziałem Sił Powietrznych, wchodzą Stany Zjednoczone,  Wielka Brytania, Jordania, Maroko, Kanada, Turcja, Francja.

Rosja rozpoczęła interwencję w Syrii jesienią 2015 roku, rozpoczynając wówczas bombardowania pozycji sił walczących z prezydentem Baszarem el-Asadem, sojusznikiem Rosji.

Konflikty zbrojne
Ile musi wydać Europa, aby obronić się przed Rosją bez USA? Są wyliczenia
Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos