Holenderski Sąd Najwyższy 9 czerwca orzekł, że eksponaty z kolekcji pochodzącej z muzeów krymskich, które utknęły w Holandii w 2014 roku, mają zostać przekazane władzom Ukrainy, a nie muzeum na okupowanym Krymie, z których pochodzą.
Szef okupacyjnych władz Krymu wierzy w zdobycie "Złota Scytów"
Wyrok dotyczy eksponatów określanych jako "Złoto Scytów". Eksponaty te były częścią wystawy „Krym: Złoto i tajemnice Morza Czarnego", prezentowanej w Amsterdamie w 2014 roku w czasie, gdy Rosjanie zajęli i nielegalnie anektowali Krym. W tamtym czasie eksponaty prezentowano w muzeum archeologicznym w Amsterdamie.
Czytaj więcej
Holenderski Sąd Najwyższy orzekł, że eksponaty z kolekcji pochodzącej z muzeów krymskich, które u...
- To spodziewana decyzja. było jasne, że sąd wyda wyrok bez szacunku do prawa, opierając się na względach politycznych. Zachodnie działania przeciw Rosji są oparte na logice wojny, a na wojnie, jak się mówi, wszystkie środki są dozwolone - powiedział Aksjonow. 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową, niesprowokowaną inwazję na Ukrainę, nie wypowiadając jej formalnie wojny lecz ogłaszając rozpoczęcie "specjalnej operacji wojskowej". Osiem lat wcześniej Rosjanie dokonali agresji na Krym, nielegalnie go anektując.
Tymczasem Aksjonow przekonuje, że "trudno było oczekiwać sprawiedliwej decyzji dotyczącej krymskiej kolekcji, gdy 'rosyjskie złoto i ulokowane za granicą rezerwy zostały po prostu skradzione'". Aksjonow mówi o sankcjach nałożonych przez Zachód na Rosję po rozpoczęciu wojny.