Korea Płd. pożyczy USA 500 tys. sztuk amunicji. Nie sprzeda

Południowokoreański dziennik "Dong-a Ilbo" poinformował, że w ubiegłym miesiącu Seul osiągnął porozumienie z Waszyngtonem w kwestii użyczenia USA 500 tys. sztuk amunicji kalibru 155 mm. Porozumienie ma "zwiększyć elastyczność USA w kwestii dostaw Ukrainie amunicji" - pisze "Dong-a Ilbo".

Publikacja: 12.04.2023 10:29

Amunicja kalibru 155 mm używana jest m.in. w haubicach M777

Amunicja kalibru 155 mm używana jest m.in. w haubicach M777

Foto: US DoD

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 413

Dziennik z Korei Południowej powołuje się na anonimowe źródła rządowe, które wskazują, iż Korea Południowa zdecydowała się "użyczyć" amunicji zamiast sprzedawać ją, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, iż południowokoreańskie pociski zostaną wykorzystane w czasie walk na Ukrainie.

Z publikacji "Dong-a Ilbo" wynika, że amunicja ma zostać wykorzystana przez USA do uzupełnienia zapasów amunicji, które wcześniej zostały zmniejszone w związku z pomocą militarną jakiej USA dostarczają Ukrainie.

Czytaj więcej

Korea Płd., Izrael, Zełenski. Ameryka szpieguje wszystkich

W ubiegłym roku USA kupiły od Korei Południowej 100 tys. sztuk amunicji kalibru 155 mm. W lutym tego roku Waszyngton zasygnalizował chęć kupienia takiej samej ilości amunicji w 2023 roku, ale południowokoreański rząd zdecydował się dostarczyć USA amunicję na innej zasadzie.

- Zdecydowaliśmy się znacznie zwiększyć ilość amunicji, ale posługując się metodą wypożyczenia, po sprawdzeniu w jaki sposób zareagować na prośbę naszego bliskiego sojusznika w dobrej wierze, przy jednoczesnym trzymaniu się zasady, że nie dostarcza broni śmiercionośnej na Ukrainę - mówi rozmówca dziennika znający sprawę. 

100 tys.

Tyle pocisków kalibru 155 mm sprzedała Korea Południowa USA w 2022 roku

Seul i Waszyngton potwierdzały wcześniej, że negocjują w sprawie dostaw amunicji artyleryjskiej, ale dotychczas nie ogłosiły oficjalnie czy zawarto porozumienie w tej sprawie.

Departament Stanu USA nie skomentował doniesień południowokoreańskiego dziennika.

Szef MSZ Korei Południowej, Park Jin, powiedział dziennikarzom, że nie może potwierdzić doniesień medialnych, ale dodał, że stanowisko rządu ws. dostarczenia śmiercionośnej broni Ukrainie pozostaje niezmienne.

Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie