"Politico": Od czego zależy zgoda Niemców na dostarczenie Ukrainie Leopardów

Ewentualne dostarczenie przez Wielką Brytanię czołgów Challenger II Ukrainie nie wpłynie na decyzję Niemiec ws. dostaw Leopardów dla ukraińskiej armii - podaje serwis "Politico".

Publikacja: 12.01.2023 07:15

Czołg Leopard

Czołg Leopard

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 323

W środę prezydent Andrzej Duda ogłosił we Lwowie, że Polska jest gotowa - w ramach międzynarodowej koalicji - dostarczyć kompanię (czyli ok. 14) czołgów Leopard Ukrainie. Gotowość do dostarczenia Leopardów Ukrainie deklarowały też Finlandia i Dania.

Zanim jednak niemieckie czołgi trafią na Ukrainę Berlin musi wydać zgodę na ich reeksport - a taka decyzja jak dotąd nie zapadła.

Tymczasem Wielka Brytania rozważa dostarczenie Ukrainie swoich czołgów, Challenger II, w liczbie ok. 10. Taka dostawa miałaby być formą presji na Niemcy, ale - jak pisze "Politico" - decyzja Wielkiej Brytanii w tej sprawie nie wpłynie na stanowisko rządu kanclerza Olafa Scholza.

Dwa źródła w niemieckich władzach, wypowiadające się anonimowo podkreślają, że stanowisko Scholza zależy od prezydenta USA Joe Bidena, z którym kanclerz blisko konsultował już kwestię decyzji o przekazaniu Ukrainie pojazdów opancerzonych Marder (Niemcy ogłosiły, że przekażą Ukrainie 40 takich pojazdów w tym samym czasie, gdy USA ogłosiły, że dostarczą ukraińskiej armii 50 pojazdów opancerzonych Bradley).

Czytaj więcej

Think tank: Putin potajemnie ułaskawia skazańców walczących na Ukrainie

Rzecznik niemieckiego rządu mówił w środę, że decyzja podjęta przez Scholza i Bidena ws. dostarczenia Ukrainie zachodnich pojazdów opancerzonych jest "jakościowo nowym krokiem" jeśli chodzi o wsparcie walczących z Rosjanami Ukraińców, a kolejne kroki muszą być podejmowane w "międzynarodowej koordynacji".

Kanclerz Scholz wielokrotnie podkreślał, że - jeśli chodzi o dostawy zachodnich czołgów na Ukrainę - Niemcy "nie mogą działać same".

Wielka Brytania rozważa dostarczenie Ukrainie swoich czołgów, Challenger II, w liczbie ok. 10

Dotychczas kraje Zachodu dostarczały Ukrainie jedynie poradzieckie czołgi T-72. Ok. 200 takich czołgów przekazała Ukrainie Polska.

Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, mówił w środę niemieckiemu nadawcy publicznemu, ARD, że jest przekonany, iż "prędzej niż później" Niemcy zgodzą się wysłać Leopardy na Ukrainę.

Marie-Agnes Strack-Zimmermann, przewodnicząca komisji obrony Bundestagu, polityk FDP, partii, która jest w koalicji z SDP Scholza, wzywa do pójścia w ślady Brytyjczyków i dostarczenia czołgów Ukrainie.

- Po Marderach musi przyjść czas na Leopardy, by Ukraina mogła skutecznie bronić się przed brutalną, rosyjską agresją - powiedziała Strack-Zimmermann w rozmowie z "Politico".

Konflikty zbrojne
Trzy lata wojny: Ukraińcy są wyczerpani. Nadzieja jest, ale ostrożna
Konflikty zbrojne
Rosjanie nie atakują cywilów? Raport obnaża zbrodnie wojenne
Konflikty zbrojne
Władimir Putin mówi o udziale Ukraińców w rozmowach pokojowych
Konflikty zbrojne
Szef wywiadu wojskowego Ukrainy: Wspólnie z Polską nawet zdobyliśmy Moskwę
Konflikty zbrojne
Zełenski odpowiada Trumpowi. Twierdzi, że prezydent USA powtarza rosyjską dezinformację
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce