Think tank: Putin potajemnie ułaskawia skazańców walczących na Ukrainie

Władimir Putin ma podpisywać tajne ułaskawienia rosyjskich skazańców walczących na Ukrainie w szeregach Grupy Wagnera - pisze Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swojej najnowszej analizie dotyczącej sytuacji na Ukrainie.

Publikacja: 12.01.2023 06:49

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: PAP/EPA

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 323

ISW podkreśla, że rosyjskie siły "nadal nie zajęły w pełni Sołedaru, pomimo poczynionych tam postępów". "Możliwe zdobycie Sołedaru (przez Rosjan) raczej nie umożliwi rosyjskim siłom zdobycia Bachmutu" - czytamy w analizie.

"Rosyjskie doniesienia o postępach czynionych w Sołedarze wywołują dyskusję (w Rosji) na temat prawdopodobieństwa zdobycia Bachmutu przez Rosjan" - czytamy w analizie.

"Niektóre rosyjskie źródła dyskutują o mało prawdopodobnym załamaniu się linii frontu i wycofaniu się Ukraińców do Słowiańska czy Kramatorska" - pisze ISW.

"Rosyjskie dyskusje o rychłym zdobyciu Bachmutu i załamaniu się ukraińskiej obrony są odległe od obecnej rzeczywistości operacyjnej w rejonie Bachmutu, gdzie rosyjskie siły są dalekie od naruszenia ukraińskich szlaków zaopatrzenia, co byłoby niezbędne do okrążenia Bachmutu" - czytamy w analizie.

"Rosyjskie działania ofensywne mające na celu zajęcie Bachmutu prawdopodobnie osiągnęły punkt kulminacyjny, w związku ze zmniejszonymi zdolnościami operacyjnymi" rosyjskich sił - ocenia think tank.

ISW pisze też o doniesieniach, że Władimir Putin podpisuje tajne ułaskawienia rosyjskich skazańców walczących w szeregach Grupy Wagnera na Ukrainie, co "prawdopodobnie wzmocni (Grupę) Wagnera w jej bezkarności jeśli chodzi o działanie w teatrze (działań)".

Czytaj więcej

Sołedar: Sytuacja "bliska krytycznej". "Rosja przedstawi to jak zdobycie Berlina"

"Członkini rosyjskiej Rady Praw Człowieka, Ewa Merkacziewa, mówiła w rozmowie z RIA Novosti, że więźniowie, którzy zaciągnęli się w szeregi Grupy Wagnera, by walczyć na Ukrainie, otrzymują ułaskawienia zanim opuszczą kolonię karną", by zasilić szeregi jednostek najemników - pisze ISW.

ISW dodaje, że ze słów Merkacziewej wynika, że prezydencki dekret dotyczący ułaskawienia skazańców walczących na Ukrainie "zawiera informacje uznawane za tajne i będące tajemnicą państwową zgodnie z obowiązującym rosyjskim prawem".

Rosyjskie działania ofensywne mające na celu zajęcie Bachmutu prawdopodobnie osiągnęły punkt kulminacyjny

Fragment analizy ISW

"(Jewgienij) Prigożyn (założyciel Grupy Wagnera) wcześniej ogłosił, że pierwsza grupa najemników z Grupy Wagnera, którzy wrócili (z Ukrainy) 5 stycznia, została ułaskawiona" - przypomina think tank.

"Prigożyn nie ma żadnej władzy zgodnie z rosyjską konstytucją i prawem karnym, by ułaskawiać. Jednakże istnienie tajnych dekretów prezydenckich ws. ułaskawienia sugeruje, że ogłoszenie ułaskawień przez Prigożyna miało cel czysto pokazowy, w ramach kontynuowania promocji Grupy Wagnera i legitymizowania prowadzonego przez nią zaciągu" - czytamy w analizie.

ISW spodziewa się, że ułaskawianie skazańców przed przerzuceniem ich na Ukrainę prawdopodobnie będzie napędzać rekrutację ochotników w rosyjskich więzieniach, którzy dołączą do Grupy Wagnera, by "działać z dużą dozą bezkarności na Ukrainie".

"Gwarancja Putina przyznająca prawne carte blanche bojownikom Grupy Wagnera umożliwi Prigożynowi składanie obietnic ułaskawienia, by wesprzeć wysiłki rekrutacyjne, zapewniając więcej niewyszkolonych i nieprofesjonalnych sił, które często dopuszczają się okrucieństw" na Ukrainie.

Konflikty zbrojne
Porozumienie Ukraina-Rosja. Europa przedstawiła USA, co nie podlega negocjacjom
Konflikty zbrojne
Rosja o negocjacjach z Ukrainą: Kreml wskazuje warunek
Konflikty zbrojne
Władimir Putin jest otwarty na bezpośrednie rozmowy pokojowe z Ukrainą
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1153
Konflikty zbrojne
Jest odpowiedź Putina na propozycję Zełenskiego. Chce się nad nią „zastanowić”