Rosja twierdzi, że niszczy HIMARS-y. "Zniszczyła" więcej, niż Kijów ich dostał

W kolejnym raporcie z wydarzeń na froncie z 3 stycznia rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że pod Kramatorskiem w obwodzie donieckim zostały zniszczone „dwie wyrzutnie amerykańskiego systemu rakiet wielokrotnego startu HIMARS” - informuje rosyjska redakcja BBC.

Publikacja: 03.01.2023 00:22

HIMARS-y pod Chersoniem, 29 października 2022

HIMARS-y pod Chersoniem, 29 października 2022

Foto: PAP/EPA, HANNIBAL HANSCHKE

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 314

Od zeszłego lata, kiedy Ukraina po raz pierwszy otrzymała HIMARS-y, Moskwa nieustannie domaga się ich zniszczenia – jednak według raportów rosyjskiego Ministerstwa Obrony Rosji udało się zniszczyć jeszcze więcej tych MLRS, niż przekazano Kijowowi.

Rosyjski serwis BBC policzył łączną liczbę wzmianek o atakach na HIMARS-y w oficjalnych codziennych raportach rosyjskiego Ministerstwa Obrony, zamieszczonych na ministerialnym kanale na Telegramie.

Okazało się, że rosyjski resort wojskowy twierdził, że „zniszczył” 24 instalacje HIMARS, a 11 kolejnych takich systemów według niego zostało „trafionych” lub „stłumionych” (podczas gdy w niektórych przypadkach ministerstwo twierdziło, że była to „bateria " lub "pluton" MLRS). Z oświadczeń rosyjskiego Ministerstwa Obrony wynika więc, że nalotów dokonano łącznie na 35 ukraińskich systemów HIMARS.

Jednak od początku 2023 roku Ukraina otrzymała tylko 20 tych systemów z USA.

Przedstawiciele amerykańskiej administracji powiedzieli dziennikarzom, że według ich danych w czasie wojny Rosja nie była w stanie zniszczyć ani jednej instalacji HIMARS. Oświadczenia te powtórzyły również władze ukraińskie.

We wrześniu "The Washington Post" poinformował, że armia ukraińska użyła drewnianych makiet wyrzutni HIMARS, aby oszukać rosyjski wywiad i wojsko zużyło drogie pociski manewrujące na makiety.

Konflikty zbrojne
Korea Północna oficjalnie potwierdziła, że jej żołnierze walczyli z Ukraińcami
Konflikty zbrojne
Zwycięski uśmiech Władimira Putina. USA i Rosja mają handlować cudzymi terytoriami
Konflikty zbrojne
Donald Trump uważa, że Wołodymyr Zełenski jest gotów oddać Krym
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1159
Konflikty zbrojne
Rubio tłumaczy, dlaczego Trump nie nałożył sankcji na Rosję. „Kolejne lata wojny”