Rosyjski ambasador w Japonii kończy misję

Michaił Gałuzin zakończy misję w Tokio najprawdopodobniej w listopadzie. Jego odejściu towarzyszą napięte stosunki dwustronne w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Publikacja: 28.10.2022 17:10

Michaił Gałuzin

Michaił Gałuzin

Foto: Wikimedia Commons, Domena Publiczna, U.S. Embassy, Jakarta

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 247

62-letni Michaił Gałuzin objął stanowisko ambasadora w marcu 2018 r.

Jest znany z doskonałej znajomości spraw japońskich, doceniany nawet wśród rosyjskich ekspertów od tego kraju. Obecna misja to czwarty już pobyt Gałuzina w Japonii, pierwszą pełnił w latach 1983-1986, jeszcze za czasów Związku Radzieckiego.

Gałuzin jest znany z tego, że  ściśle trzyma się stanowiska Moskwy w kwestiach dotyczących jej wojny z Ukrainą i spornymi wyspami, znanymi jako Terytoria Północne w Japonii i Kuryle Południowe w Rosji.

W majowym wywiadzie dla Kyodo News skrytykował Japonię za sankcje wobec jego kraju w związku z inwazją, uznając je za "ciągłe nieprzyjazne działania", uniemożliwiające negocjacje traktatu pokojowego dotyczące wysp, które Moskwa przejęła w 1945 roku po kapitulacji Japonii podczas II wojny światowej.

W październiku został wezwany do japońskiego MSZ w związku z decyzją o nakazaniu wyjazdu rosyjskiemu dyplomacie z Sapporo w odwecie za wydalenie przez Moskwę japońskiego konsula miesiąc wcześniej. Gałuzin powiedział wtedy, że ten gest jeszcze bardziej pogorszy stosunki dwustronne.

Mimo to Gałuzin nadal wykonywał dyplomatyczne gesty - m.in. w sierpniu składał kwiaty w Peace Memorial Park w Hiroszimie, dwa dni przed tradycyjną doroczną ceremonią, na którą nie został zaproszony.

Gałuzin dołączył do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 1983 roku i był ministrem-doradcą ambasady rosyjskiej w Japonii w latach 2001-2008. Był także ambasadorem Rosji w Indonezji od 2012 do 2017 roku, zanim został mianowany w Japonii przez prezydenta Władimira Putina w styczniu 2018 roku.

Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Nie wierzę, że Donaldowi Trumpowi nie zależy na Europie
Konflikty zbrojne
Nadzwyczajny szczyt w Paryżu. Europejscy liderzy będą omawiać działania Donalda Trumpa ws. Ukrainy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1088
Konflikty zbrojne
Kolejny etap rozejmu. Hamas zwolnił trzech więźniów
Konflikty zbrojne
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. „Dobre rozmowy" Zełenskiego z Vance'em