Kontynuacja relacji pod tym adresem
Czytaj więcej
24 lutego Rosja dokonała pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę.
Zełenski: Rosja zamienia region Chersonia w strefę bez cywilizacji
- Przed przybyciem Rosji ten region, podobnie jak wszystkie inne regiony Ukrainy, był całkowicie normalny i bezpieczny, gwarantowano tam wszelkie usługi socjalne dla ludzi... - powiedział prezydent Ukrainy.
Czytaj więcej
Rosjanie na zajmowanych przez siebie ukraińskich terytoriach „demontują cały istniejący system opieki zdrowotnej” - stwierdził w wieczornym przemówieniu Wołodymyr Zełenski.
Wałerij Załużny rozmawiał z Markiem Milleyem. „Operacja obronna prowadzona zgodnie z planem”
- Mimo absolutnej przewagi ogniowej, wzrostu liczebności wojsk (...) nieprzyjaciel nie odnosi sukcesu. Dzięki odwadze i profesjonalizmowi ukraińskich żołnierzy i oficerów nasze linie pozostają nienaruszone, a operacja obronna przebiega pomyślnie zgodnie z planem - powiedział Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, w rozmowie przewodniczącym Połączonych Szefów Sztabów USA Markiem Milleyem. Komunikat w sprawie rozmowy został opublikowany na Telegramie.
Załużny przekazał swojemu amerykańskiemu rozmówcy, że ukraińskie siły koncentrują się obecnie czterech kluczowych zadaniach: wyzwoleniu terytoriów okupowanych, uniemożliwieniu zajęcia przez wroga nowych obszarów, zapewnieniu bezpieczeństwa krytycznej infrastrukturze Ukrainy za pomocą obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, oraz zapewnieniu rezerw na przyszłe działania wojenne.
Irlandia szuka sposobów na zwiększenie puli mieszkań dla uchodźców z Ukrainy
Irlandia w zeszłym tygodniu ostrzegła, że uchodźcy mogą spać na ulicach z powodu braku możliwości zakwaterowania.
Czytaj więcej
Irlandia podwoi płatności, które otrzymują osoby przyjmujące ukraińskich uchodźców. Ma to być sposób na zwiększenie puli mieszkań.
Reżim Łukaszenki przekazał Rosji tony amunicji
Transport odbywał się koleją, w sumie przekazana amunicja zajęła 1940 wagonów.
Czytaj więcej
W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy wojny reżim Aleksandra Łukaszenki przekazał Rosji ponad 65 tysięcy ton amunicji.
Kanada nałożyła kolejne sankcje na rosyjskich oligarchów i ich koncerny
Kanada nałożyła sankcje na 6 rosyjskich firm i 35 obywateli Rosji. Lista sankcji obejmuje m.in. ŁUKOIL, Transoil, SOGAZ. Restrykcje nałożono także na wicepremierów Aleksandra Nowaka i Denisa Manturowa, ministra energetyki Nikołaja Szulginowa oraz ludzi Gazpromu.
Czytaj więcej
Kanada nałożyła sankcje na 6 rosyjskich firm i 35 obywateli Rosji. Lista sankcji obejmuje m.in. ŁUKOIL, Transoil, SOGAZ. Restrykcje nałożono także na wicepremierów Aleksandra Nowaka i Denisa Manturowa, ministra energetyki Nikołaja Szulginowa oraz ludzi Gazpromu.
Na odbitych terytoriach obwodu donieckiego budowane są fortyfikacje
Na odzyskanych terytoriach obwodu donieckiego podejmowane są dodatkowe działania na rzecz budowy umocnień obronnych - powiedział w ukraińskiej telewizji szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko.
- Wszelkie zagrożenia są brane pod uwagę... Na terenach odbitych, pod koordynacją dowództwa wojskowego, podejmowane są dodatkowe działania w celu budowy umocnień obronnych – powiedział Kyryłenko. Zaznaczył, że szczególnie intensywne prace trwają w rejonie łymańskim i okolicach Swiatohirśka. - Możemy już jednak śmiało powiedzieć, że wraca tam życie - podkreślił.
Rząd zatwierdził w piątek dodatkowe środki na ten cel.
Dmitrij Miedwiediew o "degeneratach z polskiego MSZ"
Były premier skomentował ewentualne polskie zamiary uzyskania reparacji za straty wojenne od Rosji .
Czytaj więcej
"Na degeneratów z polskiego MSZ, którzy domagają się od Rosji odszkodowania za 'straty wojenne', można zareagować dwojako" - napisał na Telegramie Dmitrij Miedwiediew, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa FR.
Tysiące pracowników elektrowni atomowej w Zaporożu odmówiło współpracy z Rosją
6700 osób z załogi Zaporoskiej Elektrowni Atomowej odmówiło podpisania umów z Rosjanami.
Umowy z rosyjskim okupantem podpisało tylko około 100 pracowników przedsiębiorstwa.
Wcześniej Kreml twierdził, że 1000 pracowników zaporoskiej elektrowni jądrowej zgodziło się na współpracę z rosyjską państwową spółką jądrową Rostom.
Łotwa. Sąd w Rydze skazał obywatela Białorusi za szpiegostwo
Białorusin został skazany na 8 lat więzienia. Miał pozyskiwać informacje o obiektach wojskowych.
Krym. Zginęła szefowa regionalnego oddziału "Rossija Siegodnia"
Na anektowanym Krymie zmarła Swietłana Babajewa, która kierowała oddziałem regionalnym przedsiębiorstwa medialnego "Rossija Siegodnia" w Symferopolu.
Czytaj więcej
Rosyjskie media poinformowały, że w wyniku wypadku na poligonie na anektowanym Krymie zginęła Swietłana Babajewa, która kierowała oddziałem regionalnym "Rossija Siegodnia" w Symferopolu.
Rosyjscy żużlowcy nie wrócą do polskiej ligi. Chyba że mają polski paszport
Zapowiedział to w piątek Michał Sikora, prezes Polskiego Związku Motorowego. Przez cały sezon 2022 Rosjanie byli zawieszeni - PZM zdecydował się na to jako jedyna w Polsce federacja, w reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę.
Czytaj więcej
Michał Sikora, prezes Polskiego Związku Motorowego zapowiedział, że w kolejnym sezonie rosyjscy żużlowcy posiadający polskie obywatelstwo będą dopuszczeni do jazdy w polskich ligach.
Kanada nałożyła sankcje na kolejne rosyjskie podmioty
Nowe sankcje dotknęły 35 osób i 6 przedsiębiorstw.
Kijów z niedoborami prądu nawet przez kilka tygodni
Miasto robi wszystko, co możliwe, aby oszczędzać energię elektryczną. Na wielu trasach miejskiej komunikacji zbiorowej trolejbusy zostały zastąpione przez autobusy. Jednocześnie nie ma w planach zatrzymania metra.
Czytaj więcej
Naprawa systemu energetycznego uszkodzonego przez rosyjskie ataki zajmie stolicy Ukrainy co najmniej dwa do trzech tygodni - powiedział w piątek mer Kijowa Witalij Kliczko.
Pentagon ogłasza szczegóły kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy
W pakiecie, wartym 275 mln dolarów, znajdzie się m.in. amunicja do systemów rakietowych wysokiej mobilności, czyli HIMARS.
Czytaj więcej
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Pentagon ogłosił dziś szczegóły kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy. Pakiet o wartości 275 mln dolarów obejmie przede wszystkim amunicję.
Chiny twierdzą, że Putin chce wrócić do negocjacji
Według rzecznika chińskiego MSZ strona rosyjska wyraziła chęć prowadzenia dialogu i wznowienia negocjacji z Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi.
Czytaj więcej
Chiny z zadowoleniem przyjmują gotowość Rosji do prowadzenia dialogu i wznowienia negocjacji z Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi - powiedział w piątek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin, cytowany przez agencję Xinhua.
Zakończyła się "częściowa mobilizacja" w Rosji. 4,3 proc. ochotników
Mobilizacja 300 tys. osób zajęła Rosji 37 dni.
Czytaj więcej
Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zameldował prezydentowi Władimirowi Putinowi, że częściowa mobilizacja, która rozpoczęła się w Rosji 21 września, została zakończona. Według TASS ochotnicy to 4,3 proc. zmobilizowanych.
Ambasador Rosji w Japonii odchodzi ze stanowiska
Michaił Gałuzin jest znany z tego, że ściśle trzyma się stanowiska Moskwy w kwestiach dotyczących jej wojny z Ukrainą i spornymi wyspami, znanymi jako Terytoria Północne w Japonii i Kuryle Południowe w Rosji.
Czytaj więcej
Michaił Gałuzin zakończy misję w Tokio najprawdopodobniej w listopadzie. Jego odejściu towarzyszą napięte stosunki dwustronne w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.
Putin powołał byłego więźnia w skład organu doradczego
Prezydent Rosji Władimir Putin powołał Konstantina Jaroszenkę w skład Izby Obywatelskiej Federacji Rosyjskiej.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin powołał do Izby Obywatelskiej Federacji Rosyjskiej Konstantina Jaroszenkę, pilota skazanego za przemyt narkotyków, którego Rosja wymieniła na Trevora Reeda.
Irańska diaspora w Ukrainie protestuje
Protestujący potępili rząd w Teheranie i sprzeciwili się dostawie irańskich dronów do Rosji.
Miedwiediew wyjaśnia, kiedy skończą się problemy energetyczne Ukrainy
"Zakup energii elektrycznej przez reżim kijowski na Słowacji doprowadzi do dalszego wzrostu cen energii zarówno dla Europejczyków, jak i Ukraińców, ale nie zapewni pożądanej stabilności działania ukraińskiego systemu energetycznego" - napisał Miedwiediew na Telegramie.
"Droga do stabilności dostaw energii jest inna" - uważa Miedwiediew.
Czytaj więcej
Były rosyjski prezydent i premier oraz obecny wiceszef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew powiedział, że sytuacja w zakresie dostaw energii na Ukrainie może się poprawić, jeśli Kijów uzna „żądania Rosji”.
Orbán krytykuje "niewybieralnych biurokratów" w UE
Zdaniem węgierskiego polityka antyrosyjskie ograniczenia nie spełniły oczekiwań Brukseli, a jedynie zaszkodziły Europie.
Czytaj więcej
Premier Węgier Viktor Orbán powiedział, że ograniczenia wobec Rosji nie zostały nałożone demokratycznie, a decyzję podjęli "niewybieralni biurokraci" i elita w Brukseli - cytuje Orbána rosyjska państwowa agencja TASS..
USA mają dziś ogłosić kolejną rundę pomocy dla Ukrainy
Ma mieć łączną wartość ok. 275 mln dolarów. Nie będzie obejmować żadnych nowych rodzajów systemów uzbrojenia - informuje źródło w administracji Joe Bidena.
Rosjanie przenieśli szczątki księcia Grigorija Potiomkina
Pomnik i szczątki XVIII-wiecznego rosyjskiego dowódcy, księcia Grigorija Potiomkina, zostały wywiezione z okupowanego Chersonia w głąb Rosji.
- Przenieśliśmy szczątki Jego Najjaśniejszej Wysokości Księcia Potiomkina z kościoła św. Katarzyny i pomnik księcia na lewy brzeg Dniepru - powiedział narzucony przez Rosję Władimir Saldo, szef miejscowej administracji.
Potiomkin był głównodowodzącym w wojnie z Turcją toczącej się w latach 1787-1792 i odegrał kluczową rolę w odbiciu Krymu z rąk Turków w 1783.
Był także jednym z faworytów carycy Katarzyny.
Poza pomnikiem Potiomkina, Rosjanie wywieźli także pomniki Fiodora Uszakowa - admirała, dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej, świętego Kościoła prawosławnego, oraz pomniki dowódców Aleksandra Suworowa i Wasilija Margielowa. Wrócą na miejsce, "gdy będzie bezpiecznie".
Dostawy energii do miasta Chmielnicki nie wystarczają na zaspokojenie jego potrzeb
Miasto Chmielnicki, stolica obwodu chmielnickiego, otrzymuje obecnie energię elektryczną z innych obwodów Ukrainy, ale nie wystarcza to na zaspokojenie potrzeb miasta - poinformował mer miasta Chmielnicki, Ołeksandr Simczyszyn. - Mamy katastrofalny brak energii, zwłaszcza w godzinach szczytu. Konsumpcja jest wyższa niż ilość wytwarzanego prądu - poinformował mer.
Moskwa upraszcza procedurę przyznawania świadczeń na dzieci w rodzinach objętych mobilizacją
Zastępczyni mera Moskwyu, Anastazja Rakowa, na antenie NTV poinformowała, że od 1 listopada w Moskwie obowiązywać będzie uproszczona procedura przyznawania świadczeń na dzieci w rodzinach, w których jeden z rodziców objęty jest częściową mobilizacją. W takich rodzinach dochód rodziców nie będzie brany pod uwagę przy określaniu wysokości świadczenia. Świadczenie będzie wypłacane przez cały czas, w którym rodzic objęty mobilizacją pełni służbę w armii. Decyzja ma dotyczyć ok. 7 tysięcy mieszkańców Moskwy.
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy mówi o liczbie strąconych nad krajem dronów Shahed-136
Obecnie, według Jurija Ignata, nie wiadomo na pewno ile dronów Rosja otrzymała od Iranu. Rosja miała zamówić w Iranie 2 400 dronów-kamikadze, ale nie jest jasne czy Iran jest w stanie tyle ich wyprodukować.
Czytaj więcej
Ponad 300 dronów-kamikadze Shahed-136 miała zestrzelić od 13 września ukraińska obrona przeciwlotnicza.
Zełenski nadał Pradze tytuł "miasta-ratownika"
Dekret w tej sprawie (742/2022) został opublikowany na oficjalnej stronie ukraińskiego prezydenta. Praga uzyskała ten tytuł za "okazanie humanizmu, miłosierdzia i solidarności z Ukraińcami, udzielenie pomocy obywatelom Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do wyjazdu z ojczyzny w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej, a także za znaczące wsparcie dla Ukrainy w obronie przez nią niepodległości i suwerenności". Pierwszym miastem, który otrzymał od Zełenskiego tytuł "miasta-ratownika", był Rzeszów.
Minister obrony przekazał pierwsze bayraktary polskiej armii
W maju 2021 r. Polska podpisała umowę na dostawę czterech zestawów bezzałogowych systemów powietrznych Bayraktar TB2. W skład każdego zestawu wchodzi sześć uzbrojonych dronów bayraktar. Łącznie polska armia otrzyma 24 takie drony.
Czytaj więcej
Wicepremier i minister obrony, Mariusz Błaszczak, przekazał dziś pierwsze bezzałogowe statki powietrzne bayraktar żołnierzom 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych.
Straty Rosjan na Ukrainie wyższe niż przed tygodniem
W ciągu ostatnich siedmiu dni straty wojsk rosyjskich na Ukrainie wyniosły 2950 żołnierzy, w poprzednim tygodniu - 2450 - wynika z danych ukraińskiego dowództwa.
Czytaj więcej
W czwartek wojska rosyjskie poniosły na Ukrainie znaczne straty w ludziach - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ukraina kupuje prąd w UE
Po rosyjskim ataku na infrastrukturę energetyczna ukraińskie miasta muszą oszczędzać prąd.
Czytaj więcej
Testowy import energii elektrycznej odbywał się ze Słowacji. Jego moc wynosiła 1 MW. Wobec rosyjskich ataków na obiekty energetyczne Ukrainy, wsparcie energetyczne od sąsiadów jest niezbędne. W Kijowie padło 30 proc. mocy.
Resort obrony Rosji podaje dane o ukraińskich stratach
Od 24 lutego Ukraina miała stracić 326 samolotów, 164 śmigłowce, 2 356 bezzałogowych statków powietrznych, 383 zestawy przeciwlotnicze oraz 6 130 czołgów i pojazdów opancerzonych.
87 proc. Ukraińców nie chce odbudowy ZSRR
Mychajło Myszczenko, przedstawiciel Centrum Razumkowa poinformował, że z ogólnokrajowego badania wynika, że odbudowy ZSRR nie chce 87 proc. Ukraińców, a tylko 3 proc. respondentów opowiada się zdecydowanie za odbudową ZSRR.
Pekin chwali Putina za słowa o Tajwanie
Po tym jak Władimir Putin nazwał Tajwan "integralną częścią Chińskiej Republiki Ludowej" a wizyty wysokich rangą polityków USA na Tajwanie nazwał "prowokacją", rzecznik chińskiego MSZ, Wang Wenbing, wyraził "uznanie dla pozytywnych uwag" prezydenta Rosji.
Odsetek Ukraińców patrzących z optymizmem w przyszłość wyższy niż w czasie pokoju
- W warunkach wojny ponad połowa mieszkańców (Ukrainy) - 51 proc. - wierzy, że sprawy w kraju rozwijają się we właściwym kierunku. Paradoks tych wyników polega nie tylko na tym, że ankietowani okazują optymizm w czasie wojny, ale też na tym, że w czasie pokoju społeczeństwo rzadko wykazywało taki optymizm - podkreślił Andrij Byczenko, przedstawiciel Centrum Razumkowa.
Czytaj więcej
51 proc. mieszkańców Ukrainy uważa, że sprawy w kraju rozwijają się w dobrym kierunku - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Razumkowa.
USA przekazały Ukrainie 2,3 mln dawek szczepionek Pfizer/BioNTech na COVID
O przekazaniu Ukrainie szczepionek w ramach programu COVAX informuje ukraińskie Ministerstwo Zdrowia.
Czytaj więcej
Jak poinformowało ukraińskie Ministerstwo Zdrowia, Stany Zjednoczone w ramach programu COVAX przekazały Ukrainie 2,3 mln dawek szczepionki Comirnaty firmy Pfizer-BioNTech.
W Chersoniu jest więcej rosyjskich żołnierzy niż mieszkańców miasta
Informacje takie przekazuje szefowa wojskowo-cywilnej administracji obwodu chersońskiego, Galina Ługowa. Według niej w czasie ewakuacji ludności cywilnej z Chersonia wielu rosyjskich żołnierzy zrzuciło mundury i opuściło miasto w cywilnych ubraniach. Mimo to - jak dodała - obecnie w mieście nadal stacjonuje wielu rosyjskich żołnierzy, których ma być wręcz więcej niż cywilnych mieszkańców miasta.
Prezydent Niemiec: Gdy patrzymy na współczesną Rosję nie ma miejsca na stare marzenia
Frank-Walter Steinmeier mówi, że wybuch wojny na Ukrainie oznacza koniec epoki w relacjach Rosji z Niemcami.
Czytaj więcej
- Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała epokowe zerwanie więzi Niemiec z Rosją - oświadczył w piątek prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier.
Gubernator obwodu chersońskiego pokazał zniszczoną przez Rosjan szkołę i przedszkole
W rejonie Wełykiej Ołeksandriwki w obwodzie chersońskim Rosjanie zniszczyli placówkę edukacyjną, w której znajdowała się szkoła i przedszkole - poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Jarosław Januszewicz. Januszewicz podkreślił, że w zniszczonym kompleksie edukacyjnym dzieci uczyły się od 30 lat. W 2022 r., tuż przed wojną, w szkole uczyło się 42 dzieci i 12 przedszkolaków.
W okupowanym obwodzie zaporoskim Rosjanie nie zmienią czasu na zimowy
Ukraina, podobnie jak m.in. Polska, przejdzie na czas zimowy w nocy z 29 na 30 października. O godzinie 4 rano czasu lokalnego wskazówki zegarków na Ukrainie mają być cofnięte o godzinie. Rosja odeszła od zmiany czasu na zimowy w 2014 roku.
Czytaj więcej
W okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego 30 października nie nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy - poinformowały władze okupacyjne.
Brytyjski wywiad: Rosjanie przeszli na pozycje defensywne
Zdaniem brytyjskiego wywiadu, w ciągu ostatnich sześciu tygodni rosyjskie siły lądowe na Ukrainie "wyraźnie przestawiły się na długoterminową postawę obronną na większości obszarów linii frontu".
Czytaj więcej
Prowadzące inwazję na Ukrainę wojska rosyjskie przestawiają się na pozycje obronne - ocenia brytyjski wywiad wojskowy.
W ciągu doby na Ukrainie w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło 10 cywilów
Informacje takie przekazał zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. Z wpisu Tymoszenki na swoim kanale w serwisie Telegram wynika, że w ciągu doby na Ukrainie rannych w wyniku działań wojennych rannych zostało 12 osób.
Premier Białorusi ostrzega, że Zachód może wywołać "największy w historii kryzys gospodarczy"
Roman Gołowczenko tłumaczył, że "niszczenie łańcuchów dostaw, wywołanie galopującej inflacji i ostry wzrost cen surowców energetycznych" może mieć "trudne do przewidzenia konsekwencje".
Czytaj więcej
- Kolektywny Zachód stworzył warunki dla globalnego kryzysu ekonomicznego - oświadczył premier Białorusi, Roman Gołowczenko, w czasie spotkania szefów rządów państw Wspólnoty Niepodległych Państw w Astanie.
FSB informuje o aresztowaniu zwolenników "ukraińskich radykałów" planujących zamach w Rosji
Rosyjska FSB poinformowała o aresztowaniu w Kraju Stawropolskim czterech "zwolenników ukraińskich radykałów", którzy planowali przeprowadzić zamach terrorystyczny na budynek administracyjny w regionie.
Brytyjski resort obrony: Rosja wzmacnia siły na zachód od Dniepru zmobilizowanymi rezerwistami
Z najnowszego raportu brytyjskiego Ministerstwa Obrony na temat sytuacji na ukraińskim froncie wynika, że stan osobowy jednostek rosyjskich na zachodnim brzegu Dniepru jest bardzo niski i że trzeba go uzupełniać wcielonymi do armii w ramach częściowej mobilizacji rezerwistami. Jak czytamy we wrześniu 2022 r. rosyjscy oficerowie skarżyli się, że kompanie w rejonie Chersonia liczą po 6-8 żołnierzy (kompania powinna liczyć ok. 100 żołnierzy).
Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 7,339 mln osób
W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 25 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 22 tys. osób, a od 24 lutego - 5,523 mln osób.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 69,7 tys. żołnierzy, 2 640 czołgów, 5 378 pojazdów opancerzonych, 1 698 zestawów artyleryjskich, 379 wyrzutni rakiet, 192 zestawy przeciwlotnicze, 272 samoloty, 251 śmigłowców, 1 401 bezzałogowych statków powietrznych, 351 pocisków manewrujących, 16 jednostek nawodnych, 4 088 pojazdów (w tym cystern), 151 jednostek sprzętu specjalnego.
Zastępca szefa personelu Kremla odwiedził okupowany przez Rosjan Chersoń
Sergiej Kirijenko, były szef Rosatomu, zatrzymał się w porcie dla promów w mieście, z którego setki cywilów ewakuują się na wschodni brzeg Dniepru. Rosjanie ewakuują cywilów z miasta w związku ze zbliżaniem się do niego ukraińskiej armii. Kirijenko miał spotkać się też z załogą Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
W nocy Rosjanie ostrzelali Mikołajów z użyciem zestawów S-300
W wyniku ostrzału obwodu mikołajowskiego ranna została jedna osoba - podał gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim. Mikołajów został ostrzelany z użyciem zestawów S-300 ok. 2 w nocy. Zniszczony został dwupiętrowy budynek administracyjny, a uszkodzony - sąsiadujący z nim wielopiętrowy budynek. Uszkodzona została również piekarnia. Jedna osoba została lekko ranna.
Kumoch: Na wyrzucenie ambasadora Rosji zawsze jest czas
Jakub Kumoch był też pytany o sondaż dla Wirtualnej Polski, z którego wynika, że odsetek Polaków, którzy nie chcą wydalenia ambasadora Rosji, jest większy niż tych, którzy chcieliby zerwania relacji dyplomatycznych z Rosją. - To świadczy o pewnej dojrzałości naszego społeczeństwa o tym że rozumie na czym polega dyplomacja - stwierdził.
Czytaj więcej
Rosyjski ambasador jest akredytowany w Polsce, nikt go z Polski nie wyrzucił i nieznane mi są takie plany - mówił w rozmowie z Polsat News szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta, Jakub Kumoch.
Rówieńską policję poinformowano o zaminowaniu szkoły
"Policja została telefonicznie powiadomiona o zaminowaniu szkoły zawodowej we wsi Kwasylów" - napisał w mediach społecznościowych mer Równego Ołeksandr Tretiak. Zaznaczył, że na miejsce wysłano odpowiednie służby.
Firma Baykar, producent bayraktarów, nadal zamierza otworzyć zakład produkcyjny na Ukrainie
Drony Bayraktar TB2 sprzedano jak dotąd 24 krajom świata (w tym Polsce).
Czytaj więcej
Turecka firma Baykar, producent dronów bayraktar, zakończy budowę zakładu na Ukrainie w ciągu dwóch lat - zapowiedział dyrektor generalny firmy.
W nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski
Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko, poinformował o nocnym ostrzale rejonu nikopolskiego przez Rosjan z użyciem wyrzutni rakiet Grad i ciężkiej artylerii. W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał. Według Rezniczenki w wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne i linia wysokiego napięcia. Niemal 1 000 rodzin pozbawionych jest dostępu do prądu.
W obwodzie donieckim czworo cywilów zginęło w ciągu doby w wyniku rosyjskiego ostrzału
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, na swoim kanale w serwisie Telegram. Z jego wpisu wynika, że trzech cywilów zginęło w Bachmucie, a jeden - w Swiatohirśku. Dziewięciu cywilów zostało rannych.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Trwa "ewakuacja" Rosjan z obwodu chersońskiego
Sztab Generalny armii Ukrainy, w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie, informuje o trwającej "ewakuacji" Rosjan z okupowanej przez nich części zachodniego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. "Szczególna uwaga jest przywiązywana do zabierania sprzętu medycznego i własności "znacjonalizowanych" przedsiębiorstw. Jednocześnie - jak podaje ukraińska armia - Rosjanie zwiększają liczebność zgrupowania na prawym brzegu Dniepru, gdzie trafiają Rosjanie objęci mobilizacją.
Prokuratury w Polsce już prowadzą śledztwa ws. naruszenia tzw. ustawy sankcyjnej
Za jej naruszenie grozi do trzech lat więzienia - przypomina dziennikarka działu krajowego "Rzeczpospolitej", Grażyna Zawadka.
Czytaj więcej
Drewno, wyroby stalowe, ale i meble, deski do budowy, silnik do samochodu czy urządzenie do termowizji próbowano przewieźć przez granicę z Białorusią lub Rosją, nie zważając na obowiązujące sankcje nałożone po ataku Rosji na Ukrainę. Za złamanie zakazu w kłopoty wpadają nie tylko przedsiębiorcy, ale i zwykli ludzie, którzy ryzykując, kupili towary objęte embargiem.
ISW: Wypowiedzi Putina odrzucają fakt prawny, że Ukraina jest w pełni suwerennym państwem
Putin odrzuca ideę, że obecnie istnieje tożsamość narodowa Ukraińców - pisze w swojej analizie think tank z USA.
Czytaj więcej
"Władimir Putin nadal odrzuca ideę suwerenności Ukrainy w sposób, który jest fundamentalnie niespójny z poważnymi negocjacjami (pokojowymi)" - pisze w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW), think tank z USA.
Japonia ma kupić od USA pociski Tomahawk, w zasięgu których będzie terytorium m.in. Rosji
Władze w Tokio planują największą rozbudowę swoich Sił Samoobrony od czasu II wojny światowej, w związku z szybką modernizacją chińskiej armii i rosnącą asertywnością Chin w polityce międzynarodowej oraz zwiększoną aktywnością chińskiej marynarki na wodach w pobliżu Japonii.
Czytaj więcej
Japonia kończy negocjacje z USA ws. zakupu pocisków manewrujących Tomahawk - informuje dziennik "Yomiuri Shimbun", powołując się na źródła w japońskim rządzie.
Rosjanie popełnili na Ukrainie niemal 40 tysięcy zbrodni wojennych
Takie informacje przekazała wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy, Kateryna Pawliczenko. Według jej słów ukraińskie organy ścigania zarejestrowały blisko 40 tys. zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan. Wśród tych zbrodni są zbrodnie przeciw "wolności seksualnej". Ukraińska wiceminister podkreśliła, że Federacja Rosyjska codziennie terroryzuje ukraińskie miasta i dopuszcza się ludobójstwa.
Prezydent Korei Płd.: Nie dostarczamy Ukrainie śmiercionośnej broni
Yoon Suk-yeol, prezydent Korei Południowej oświadczył, że Seul nie dostarcza Ukrainie śmiercionośnej broni. To reakcja na słowa Władimira Putina, który w czwartek w Moskwie stwierdził, że gdyby Korea Południowa dostarczyła broń ukraińskiej armii, wówczas zniszczyłoby to dwustronne relacje między Moskwą a Seulem. - Jesteśmy solidarni z międzynarodową społecznością w pokojowej, humanitarnej pomocy dla Ukrainy - mówił Yoon Suk-yeol. Jak dodał jego kraj "chce utrzymywać pokojowe, dobre relacje z każdym krajem na świecie, w tym z Rosją".
Dowództwo Operacyjne "Południe": Zniszczyliśmy dwa składy amunicji i magazyn sprzętu
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" w najnowszym raporcie z ukraińskiego frontu podaje, że w ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło na południu Ukrainy 16 uderzeń na cele wroga, a wojska rakietowe i artyleryjskie przeprowadziły 130 misji ogniowych. W wyniku ukraińskich ataków Rosjanie mieli stracić 44 żołnierzy, samolot, śmigłowiec, czołg, dwa moździerze i trzy pojazdy opancerzone. W rejonie berysławskim wojska rakietowe Ukrainy zniszczyły dwa magazyny z amunicją i hangar ze sprzętem wojskowym.
USA w listopadzie mają przekazać Ukrainie zestawy przeciwlotnicze NASAMS
Poinformował o tym sekretarz obrony USA, Lloyd Austin.
Czytaj więcej
Pentagon wysyła na Ukrainę pomoc wojskową o wartości 275 mln dolarów, w skład której wchodzi m.in. uzbrojenie, które ma pomóc w wysiłkach ukraińskiej armii zmierzających do wyparcia Rosjan z południa Ukrainy - podaje AP, powołując się na przedstawicieli władz USA.
W okupowanym Mariupolu mieszkańcy ustawiają się w kolejki po chleb
Doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że w mieście, okupowanym przez Rosjan od wiosny, mieszkańcy muszą ustawiać się w długie kolejki po darmowy bochenek chleba. "Spójrzcie na to 'rozdawanie chleba'. Znów. Putijugen, Neokomsomoł rozprowadza chleb. Apoteozą cynizmu jest zabrać wszystko ludziom, a potem chwalić się 'pomocą', tak jakby sami nie sprowadzili tego wszystkiego na półmilionowe miasto" - napisał Andriuszczenko. Na zamieszczonym przez niego nagraniu widać długą kolejkę osób, w większości starszych, stojących w długiej kolejce po bochenek chleba.
Z ukraińskich portów, na mocy porozumienia zbożowego, wyeksportowano ponad 9 mln ton żywności
Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego, zawartego między ONZ, Turcją, Rosją i Ukrainą 22 lipca podało, że do 27 października z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wyeksportowano 9 016 389 ton żywności na pokładzie 399 statków.
Zełenski w rocznicę wyzwolenia Ukrainy spod niemieckiej okupacji: Zło zawsze zaczyna się tak samo
- Jest północ. 28 października już się zaczął. Każdego roku tego dnia, świętujemy wyzwolenie Ukrainy spod nazistowskiej okupacji. Oddajemy hołd Ukraińcom, którzy walczyli i pokonali nazizm w czasie II wojny światowej. Dziś robimy to trzymając w naszych rękach nie kwiaty, lecz broń. Dziś zachowanie pamięci o wyczynach naszych przodków oznacza chronienie ich osiągnięć. Pamiętamy wyparcie nazistów, zmierzamy do wyparcia Raszystów - mówił w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Zło zawsze zaczyna się tak samo. Najeźdźcy nazywają się wyzwolicielami. Inwazja nazywana jest samoobroną. Tak jak 80 lat temu, Ukraińcy stanęli do obrony swojej ojczystej ziemi. A plan blitzkriegu wroga nie powiódł się - dodał.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja dokonała pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, podziękował Senatowi RP za uchwałę uznającą władze Rosji za reżim terrorystyczny.