Jak wymusić pokój. Wołodymyr Zełenski przedstawił pięć postulatów

Przywódcy demokratycznych państw ostrzegają Putina przed użyciem broni nuklearnej. Zełenski ma własny plan, ale apeluje do świata o determinację.

Publikacja: 22.09.2022 21:40

Prezydent Ukrainy (na zdjęciu) wystąpił podczas 77. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z Kijowa zdalnie

Prezydent Ukrainy (na zdjęciu) wystąpił podczas 77. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z Kijowa zdalnie

Foto: EPA/Peter Foley

Prezydent Ukrainy wystąpił podczas 77. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z Kijowa zdalnie. Ze względów bezpieczeństwa postanowił nie opuszczać kraju, który już niemal od siedmiu miesięcy odpiera rosyjską agresję.

– Powinien zostać utworzony specjalny trybunał do ukarania Rosji za agresję na nasze państwo. To będzie sygnałem dla wszystkich potencjalnych agresorów, że powinni cenić pokój i ponosić odpowiedzialność przed światem – przekonywał Wołodymyr Zełenski. Zaproponował też światu własną formułę zakończenia wojny i rozliczenia agresora.

Pięć postulatów Kijowa

Pierwszy punkt polega na utrzymaniu wszelkich sankcji i ograniczeń wobec Rosji, dopóki Ukraińcy nie odzyskają kontroli nad całym terytorium swojego kraju. Rosja powinna, według prezydenta Ukrainy, stracić prawo głosu i weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Opowiada się też za zakazem wjazdu dla rosyjskich turystów do krajów, które „szanują pokój”.

Czytaj więcej

Bilet w jedną stronę. Na front lub za granicę

Drugim postulatem jest „obrona życia”. Zełenski przekonuje, że tylko wsparcie finansowe, dostawy broni i amunicji obronią życie Ukraińców.

W trzecim punkcie apeluje do globalnych graczy o ograniczenia cen surowców, by Rosja nie mogła stosować szantażu energetycznego.

Putin postanowił wysłać jeszcze więcej rezerwistów, których czeka straszny los

Liz Truss, premier Wielkiej Brytanii

Czwarty punkt to gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy i „odnowienie architektury bezpieczeństwa świata”. Prezydent Ukrainy proponuje zachodnim mocarstwom, by prawnie zobowiązały się do podjęcia kroków, które uniemożliwią agresję Rosji na Ukrainę w przyszłości.

W ostatnim i najkrótszym postulacie Zełenski prosi, by świat bardziej zdecydowanie się bronił i był gotów walczyć.

Świat przeciwko szantażowi Kremla

Światowi przywódcy ostrzegają gospodarza Kremla, który w środę zasugerował w przemówieniu, że w razie konieczności użyje każdej broni, również tej nuklearnej.

– Putin znów grozi Europie bronią atomową, całkowicie gardzi traktatami międzynarodowymi – mówił prezydent USA Joe Biden w ONZ. – Powiem wprost: stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ wdarł się na terytorium swojego sąsiada i próbuje zetrzeć z mapy suwerenne państwo – podkreślił i wezwał do reformowania ONZ.

Z kolei rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby mówił, że USA „poważnie” traktują rosyjskie groźby, i ostrzegł, że Rosję „spotkają surowe konsekwencje”, jeżeli Kreml użyje broni jądrowej.

Szefowa brytyjskiego rządu Liz Truss oświadczyła, że szantaż atomowy Putina „nie zadziała”. – Widzieliśmy, jak Putin próbuje uzasadnić swoje katastrofalne porażki. Postanowił wysłać jeszcze więcej rezerwistów, których czeka straszny los – mówiła Truss.

Czytaj więcej

W Rosji zapowiedziano kolejne protesty przeciw ogłoszonej mobilizacji

Premier Kanady Justin Trudeau, komentując ostatnie wypowiedzi Putina, stwierdził, że świat powinien poważnie traktować jego groźby, ale jednocześnie „bardzo twardo przeciwdziałać”. Francuski przywódca Emmanuel Macron podkreślał, że świat „powinien maksymalnie naciskać” na Putina, by zakończył wojnę. Stwierdził, że również przywódcy Chin i Indii namawiali gospodarza Kremla do zakończenia konfliktu.

Z rosyjskiej niewoli do Turcji

W czwartek Kijów poinformował o uwolnieniu 215 ukraińskich żołnierzy, w tym 108 obrońców zakładu Azowstal. W zamian, za pośrednictwem Turcji, Ukraińcy musieli uwolnić 55 rosyjskich wojskowych oraz Wiktora Medwedczuka, lidera prorosyjskich sił nad Dnieprem i szefa zdelegalizowanej partii Opozycyjna Platforma – Za Życie. Putin jest ojcem chrzestnym jednej z jego córek. Przed wojną Medwedczuk był uważany za oligarchę i miliardera.

Czytaj więcej

Nazywali obrońców Mariupola "nazistami". Lider separatystów tłumaczy decyzję o wymianie więźniów

Pięciu uwolnionych dowódców pułku Azow do końca wojny ma przebywać w Turcji pod opieką Recepa Erdogana.

Konflikty zbrojne
Tajne manewry we Francji. Wojsko ćwiczyło interwencję na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego