Szojgu: Rosja trzykrotnie użyła pocisków hipersonicznych na Ukrainie

Rosja trzykrotnie użyła hipersonicznych pocisków Kindżał na Ukrainie - poinformował minister obrony Siergiej Szojgu. Rakiety miały być wykorzystane przeciwko kluczowym celom rosyjskiej armii.

Publikacja: 21.08.2022 15:37

Siergiej Szojgu i Władimir Putin

Siergiej Szojgu i Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 179

Pociski Kindżał należą do szeregu nowych pocisków hipersonicznych, które prezydent Władimir Putin przedstawił w 2018 roku, mówiąc wówczas, że mogą one uderzyć w niemal każdy punkt na świecie i ominąć zbudowaną przez USA tarczę antyrakietową.

W sobotę Szojgu ogłosił, że rozpoczęcie seryjnej produkcji pocisków hipersonicznych Cyrkon. 

Czytaj więcej

Szojgu ogłosił rozpoczęcie seryjnej produkcji pocisków hipersonicznych Cyrkon

Rosyjski minister obrony, przemawiając w telewizji państwowej, powiedział, że pociski Kindżał okazały się skuteczne w uderzaniu w cele o wysokiej randze przy wszystkich trzech okazjach, chwaląc je jako będące bez porównania i jako prawie niemożliwe do strącenia podczas lotu.

- Wprowadziliśmy je trzy razy podczas specjalnej operacji wojskowej - powiedział Szojgu.  - Trzy razy pokazał genialne zdolności - dodał.

Rosja po raz pierwszy użyła systemu Kindżał na Ukrainie około miesiąca po wysłaniu dziesiątek tysięcy żołnierzy na terytorium swojego sąsiada, uderzając w duży skład broni w obwodzie iwanofrankiwskim. 

W tym tygodniu rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że trzy samoloty MiG-31E wyposażone w pociski Kindżał zostały przeniesione do obwodu kaliningradzkiego.

Czytaj więcej

Rosyjskie myśliwce, wyposażone w pociski hipersoniczne, w pobliżu granic Polski

W Dniu Marynarki Wojennej Rosji pod koniec ubiegłego miesiąca Putin zapowiedział, że marynarka wojenna otrzyma w najbliższych miesiącach pociski hipersoniczne Cyrkon. Pociski te mogą poruszać się z dziewięciokrotną prędkością dźwięku, wyprzedzając obronę przeciwlotniczą.

Konflikty zbrojne
Jak rosyjski dron trafił do USA? Pomógł Radosław Sikorski i polscy żołnierze
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek: Pierwszy raz słyszę o takich negocjacjach
Konflikty zbrojne
USA mogą osierocić Europę
Konflikty zbrojne
Rosyjski opozycjonista: Druga Jałta jest możliwa. I byłaby lepsza niż całkowity chaos
Konflikty zbrojne
Trzy lata wojny: Ukraińcy są wyczerpani. Nadzieja jest, ale ostrożna