Były szef MSZ Litwy: UE więcej teraz płaci Rosji, niż wysyła pomocy Ukrainie

„Unia Europejska wysłała teraz do Rosji wykładniczo więcej pieniędzy na zakupy ropy, gazu i węgla, niż wysłała Ukrainie w ramach pomocy” - ocenił Linas Linkevičius, były szef litewskiej dyplomacji.

Publikacja: 16.07.2022 18:06

Linas Linkevičius (na zdjęciu) w latach 1993-1996 i 2000-2004 był ministrem obrony, a w latach 2012-

Linas Linkevičius (na zdjęciu) w latach 1993-1996 i 2000-2004 był ministrem obrony, a w latach 2012-2020 ministrem spraw zagranicznych.

Foto: PAP/Valdemar Doveiko

qm

- W przygotowaniu jest siódmy pakiet (sankcji - red.) i myślę, że to dobra wiadomość - zapowiedział w czwartek Petr Fiala, premier Czech, sprawujących obecnie prezydencję w Radzie UE. - Z pewnością problematyczne jest uwzględnienie energii w sankcjach, bo trzeba przestrzegać zasady, że sankcje powinny bardziej dotykać Rosję niż kraje które wprowadzają sankcje - dodał szef czeskiego rządu.

Fiala zaznaczył, że „nie ma szans” na objecie sankcjami gazu z Rosji. Jego zdaniem nowy pakiet dotyczyć będzie zakazu importu złota z Federacji Rosyjskiej, rozszerzy też listę towarów podwójnego zastosowania, których eksport do Rosji jest zakazany. Rozszerzone mają być też sankcje personalne.

„Siódmy pakiet sankcji w przygotowaniu. Kogo to obchodzi?” - zapytał na Twitterze Linas Linkevičius, minister spraw zagranicznych Litwy w latach 2012-2020. Zauważył, że „Unia Europejska wysłała teraz do Rosji wykładniczo więcej pieniędzy na zakupy ropy, gazu i węgla, niż wysłała Ukrainie w ramach pomocy”.

„Ceny ropy rosną. Rubel jest jeszcze silniejszy. A niektórzy nadal martwią się »prowokacyjnymi« ograniczeniami. Żałosne” - napisał Linkevičius.

W środę Komisja Europejska opublikowała wytyczne, według których Rosja może przewozić koleją towary objęte sankcjami do i z obwodu kaliningradzkiego przez terytorium Unii Europejskiej. Litewskie MSZ poinformowało, że zastosuje się do wytycznych, ale zwróciło uwagę, że może to wywołać „nieuzasadnione wrażenie, że wspólnota transatlantycka zmiękcza swoje stanowisko i politykę sankcji wobec Rosji”.

Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski otrzymał cios w plecy. Ożywia się opozycja w Kijowie
Konflikty zbrojne
Sojusznicy Ukrainy zrezygnują z wysłania wojsk? "The Times": Zbyt ryzykowny plan
Konflikty zbrojne
USA przedstawią Rosji swoje żądania? Witkoff jedzie do Moskwy z nowymi wytycznymi
Konflikty zbrojne
Finlandia o "erze Trumpa". Gwałtownie spada wiara w amerykańską pomoc dla sojuszników z NATO
Konflikty zbrojne
Indie: Wszyscy Pakistańczycy mają opuścić kraj do 29 kwietnia