Kiedy przestanie padać? Nowe komunikaty IMGW. Prognoza pogody na najbliższe dni

Na południowym zachodzie i południu Polski trwa walka ze skutkami powodzi. Niektóre miasta - m.in. Wrocław i Opole - i mniejsze miejscowości przygotowują się z kolei do nadejścia fali powodziowej. Jak wyglądać będzie sytuacja meteorologiczna w najbliższych dniach? Gdzie przewidywane są dalsze opady?

Publikacja: 16.09.2024 12:59

Wysoki stan wody na Odrze w Opolu

Wysoki stan wody na Odrze w Opolu

Foto: PAP/Krzysztof Świderski

Pozytywnych informacji o prognozach pogody na najbliższe dni oczekują szczególnie mieszkańcy zmagający się ze skutkami powodzi. Sytuacja jest najtrudniejsza na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. IMGW uspokaja – w nadchodzących dniach opadów będzie zdecydowanie mniej. Z każdym kolejnym dniem powoli będzie również wzrastać temperatura. Jak wyglądają aktualne prognozy pogody?

Prognoza pogody IMGW na najbliższe dni. Gdzie będzie padać?

Jak prognozuje IMGW, w poniedziałek 16 września opady deszczu są przewidywane na zachodzie i południu Polski, a przelotne opady w centrum. W górach możliwe są lokalne burze. Kluczowe pytanie dotyczy obecnie prognozowanej wysokości opadów. Na poniedziałek najwyższy opad przewidywany jest w rejonie Karpat – do 20 mm. W Sudetach może spaść do 15 mm deszczu, a na krańcach południowo-zachodnich kraju i na południu Polski do 10 mm. Na pozostałym obszarze kraju pogodnie z zachmurzeniem umiarkowanym. Zamglenia i mgły na Kujawach oraz na Pomorzu.

Czytaj więcej

Powódź 2024. Wrocław "przygotowuje się na najgorsze". "Mer Lwowa gotów nam pomóc"

We wtorek 17 września przelotne opady deszczu są prognozowane w górach. W Karpatach przewiduje się opady w wysokości do 10 mm, w Tatrach – lokalne burze. Na zachodzie i południu Polski we wtorek lokalnie możliwe zamglenia ograniczające widoczność do 200 m.

Przelotne opady deszczu pojawią się również w środę 18 września i w czwartek 19 września. Wystąpienie lokalnych, miejscowych opadów i burz prognozuje się głównie na wschodzie i południu Polski.

Będzie cieplej. Prognoza na 10 dni

Optymistyczne prognozy – szczególnie w kontekście walki ze skutkami powodzi – dotyczą także temperatury na najbliższe dni. Jak prognozuje IMGW, przez cały tydzień od 16 do 22 września temperatura będzie, w niektórych rejonach Polski, osiągać maksymalnie nawet do 25°C. W poniedziałek 16 września najcieplej będzie na południu – do 22°C, najchłodniej na Podhalu – ok. 13°C. We wtorek i w środę temperatury maksymalne na przeważającym obszarze Polski wyniosą od 22°C do 25°C. Na obszarach podgórskich we wtorek i w środę temperatury wyniosą od 17°C do 21°C. Nad morzem we wtorek od 19°C do 22°C. Nocą z poniedziałku na wtorek 17 września temperatury: od maks. 13°C-14°C w Polsce zachodniej do 9°C na Podhalu i w górach, na Dolnym Śląsku ok. 12°C.

Poprawę pogody – wraz ze wzrostem temperatur – przewiduje także średnioterminowa prognoza numeryczna IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego na najbliższe 10 dni. Jak pisze IMGW: „Po #Powódź2024 woda w górnych odcinkach rzek odsłania skalę zniszczeń. Przed mieszkańcami i służbami trudne zadanie sprzątania miejscowości. Na szczęście, pogoda będzie sprzyjać pracom”.

Gdzie szukać informacji o sytuacji hydrologicznej w Polsce?

Stan rzek na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie (sytuacja na 16 września, 8:00)

Stan rzek na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie (sytuacja na 16 września, 8:00)

Foto: PAP

IMGW przypomina o codziennych komunikatach dotyczących niebezpiecznych zjawisk hydrologicznych. Mapy z aktualnymi ostrzeżeniami dostępne są na stronie meteo.imgw.pl. Warto również śledzić mapę prognozy zagrożeń hydrologicznych na najbliższe dni. Aktualne wykresy stanu wód na stacjach hydrologicznych dostępne są na stronie hydro.imgw.pl. W postach na portalu X (Twitter) IMGW podaje aktualizowane mapy sytuacji hydrologicznej i przypomina o przydatnych adresach internetowych.

Czytaj więcej

Powódź na południu Polski. Ekspert wskazuje na błąd Donalda Tuska i PiS-u
Klęski żywiołowe
Runęła część kamienicy w Cieszynie. Ratownicy wkroczyli na gruzowisko, znaleźli telefon
Klęski żywiołowe
Dlaczego powódź w Polsce była tak tragiczna? Wiadomo, co zawiodło
Klęski żywiołowe
Czy zgniją zabytki uszkodzone przez powódź. PiS domaga się działań rządu
Klęski żywiołowe
Bez pieniędzy, bez mieszkania. Powodzianie opowiadają o kłopotach z rządowym wsparciem
Klęski żywiołowe
Płonie dawna fabryka mebli w Sulechowie. Kłęby dymu nad miastem