Materiały powstały przy współpracy z PFR
– Tarcza antykryzysowa to pakiet rozwiązań, który ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa, w szczególności chronić zatrudnienie i zachować płynność finansową w firmach – tłumaczy Polski Fundusz Rozwoju, który pracował nad tarczą, a teraz stara się upowszechnić wiedzę o zawartych w niej przepisach. – To dziesiątki konkretnych rozwiązań dla pracowników, pracodawców, mikro-, małych, średnich i dużych firm – wylicza PFR. Zebrał je w „Przewodniku antykryzysowym dla firm". Przewodnik liczy ponad 170 stron i poza jasnym opisem rozwiązań z Tarczy zawiera również zestawienie produktów finansowych dostępnych w Grupie PFR (w tym dla samorządów), a także wiele praktycznych porad, jak prowadzić firmę w dobie pandemii. Można go znaleźć na stronie PFR.
Zwolnienia z ZUS
Najbardziej wyczekiwanym punktem programu jest zwolnienie firm z konieczności opłacania składek na ZUS. Mali pracodawcy nie muszą przy tym wykazywać spadku obrotu czy zamówień. Firma nie może jednak zatrudniać więcej niż dziewięć osób (łącznie z właścicielem). Zwolnienie obejmuje składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy lub Fundusz Emerytur Pomostowych należne za okres od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność, opłacające składki wyłącznie na własne ubezpieczenie, które prowadziły działalność przed 1 lutego 2020 r., także mogą się zwolnić na trzy miesiące z obowiązku opłacenia składek na swoje obowiązkowe ubezpieczenia. Zwolnienie przysługuje, jeśli prowadziły działalność przed 1 lutego 2020 r. i przychód z tej działalności, uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, nie był wyższy niż 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. (to ok. 15 tys. zł).
Co ważne, zwolnienie nie odbiera prawa do świadczeń. Składki za ten okres pokryje po prostu budżet państwa. Wniosek o zwolnienie z opłacania składek należy przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie później niż do 30 czerwca 2020 r.
Dofinansowanie pensji
Przedsiębiorcy zatrudniający do 249 osób, którzy na skutek pandemii odnotują spadek obrotów o co najmniej 30 proc. w ciągu dowolnie wskazanych dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych 2020 r. w porównaniu z analogicznymi dwoma miesiącami 2019 r., mogą otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń. Jego wysokość zależy od wielkości zanotowanego przez przedsiębiorcę spadku obrotów. I tak, gdy wyniesie on: • co najmniej 30 proc. – przedsiębiorca może liczyć na dopłatę w wysokości nieprzekraczającej sumy 50 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, ale nie więcej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika; • co najmniej 50 proc. – dopłatę w wysokości nieprzekraczającej sumy 70 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem, nie więcej niż 70 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę; • co najmniej 80 proc. – dopłatę w wysokości nieprzekraczającej sumy 90 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem, ale nie więcej niż 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.