Niemcy lepiej handlują od Francuzów i Amerykanów. Potwierdzają to liczby

Niemcy osiągnęły w 2024 r. nadwyżkę bilansu handlowego 241,2 mld euro mimo mniejszego eksportu, Francji udało się tylko zmniejszyć deficyt tego bilansu do 81 mld ze 100 mld euro w 2023 r. A deficyt bilansu handlowego USA zwiększył się w 2024 r. o 17 proc. o 133 mld dolarów jeszcze przed rozpoczęciem kadencji Donalda Trumpa.

Publikacja: 09.02.2025 16:16

Niemcy lepiej handlują od Francuzów i Amerykanów. Potwierdzają to liczby

Foto: AFP

Niemcy z nadwyżką mimo spadku eksportu

W grudniu niemiecki eksport zwiększył się o 2,9 proc. wobec listopada i o 5,9 proc. do innych krajów Unii, dając nadwyżkę 20,7 mld w bilansie, ale w całym roku zmalał o 1 proc. do 1559,7 mld euro z powodu małego popytu w Chinach. Był to drugi kolejny rok spadku, rząd zakłada w tym roku spadek eksportu o 0,3 proc.

Import nad Ren zwiększył się w grudniu o 2,1 proc., ale w całym roku zmalał o 2,8 proc. do 1318,5 mld euro, ale w bilansie handlowym powstała nadwyżka 241,2 mld euro — wynika z danych urzędu statystycznego Destatis.

Szczególnie dobrze wypadł handel z USA. Niemieckie firmy wysłały do tego kraju towary i usługi za 163,4 mld euro, a sprowadziły je za 92 mld euro. Łączne obroty wyniosły 255,4 mld euro, Niemcom udało się prześcignąć Chiny, które od 2016 r. były największym partnerem handlowym Amerykanów. Niemiecka nadwyżka w bilansie handlowym z USA wyniosła 71,4 mld euro.

Jürgen Matthes, ekonomista w instytucie badania koniunktury IW z Kolonii, wyjaśnił agencji AFP, że „ustawa o zwalczaniu inflacji IRA (Inflation Reduction Act) pobudziła w Ameryce popyt zwłaszcza na półprodukty i zielone technologie, co mimo protekcjonistycznych zachowań sprzyjało niemieckiemu eksportowi”.

Francuzów stać tylko na zmniejszenie deficytu

Francuski deficyt bilansu handlowego zmalał w 2024 r. do 81 mld euro ze 100 mld rok wcześniej — wynika z najnowszych danych głównego urzędu celnego. „Poprawa salda wynika z energii, zwłaszcza elektryczności, która osiągnęła historyczna nadwyżkę oraz z wyrobów przemysłowych” — wyjaśnił urząd celny. Wiceministra handlu zagranicznego Laurent Saint-Martin jest zadowolony: — W mało nośnym kontekście międzynarodowym nasz bilans handlowy poprawia się — stwierdził.

- Z pewnością to jest poprawa, ale gorzej niż w ostatnim roku przed pandemią w 2019 r, gdy ten deficyt wyniósł 59 mld euro. — podkreślił Stéphane Colliac, ekonomista z banku BNP Paribas. W roku 1922 agresji Rosji na Ukrainę ten deficyt ten był rekordowy: 164 mld euro na skutek skoku cen nośników energii, a w 2023 r. wyniósł 99,6 mld. Francja nie potrafi wypracować nadwyżki w wymianie handlowej od 2002 r.

Obecna poprawa wynika z mniejszego wzrostu eksportu (zmalał o 1,6 proc.) i z większego spadku importu o 4,5 proc., w tym nośników energii o 13,3 mld euro, tylko eksport elektryczności do sąsiadów dał nadwyżkę 5,1 mld euro. Przemysł lotniczy wypracował nadwyżkę 28 mld euro, ale daleko mu jeszcze do roku 2019, sektor motoryzacji dołożył 22 mld do deficytu, dobrymi wynikami zakończyli rok producenci artykułów luksusowych (perfum, kosmetyków), lekarstw i wyrobów chemicznych. Sektor usług wypadł nieźle tylko dzięki olimpiadzie.

Udział Francji w światowym handlu praktycznie nie zmienił się, spadek wyniósł tylko 0,1 proc. Zmiana w ostatnich 25 latach jest jednak dużo większa, z 5 proc. do 2000 r. zmalała do 2,5 proc. obecnie.

Amerykanie od dawna z dużym deficytem

W ubiegłym roku Amerykanie sprowadzili z zagranicy towary za 920 mld dolarów więcej niż wyeksportowali, więc deficyt handlowy zwiększył się o 17 proc. o 133 mld dolarów — wynika z najnowszych danych resortu handlu. W bilansie dotyczącym towarów i usług deficyt w grudniu wyniósł 98,4 mld dolarów, co oznacza wzrost prawie o 25 proc. wobec listopada. Analitycy ankietowani przez MarketWatch przewidywali wzrost o 96,8 mld — odnotowała AFP.

Największym problemem Stanów Zjednoczonych są Chiny. W 2023 r. deficyt w wymianie handlowej z tym krajem wynosił 278 mld dolarów, a w ubiegłym roku zwiększył się o ok. 8 proc. do prawie 300 mld.

Na drugim miejscu znajduje się Unia Europejska, tu deficyt zwiększył się o prawie 13 proc. do 235 mld dolarów, w tym z Niemcami wynosi 64 mld, z Irlandią 86 mld i z Włochami 44 mld, natomiast Amerykanie mają nadwyżkę w handlu z Holandią (55 mld), Belgią (8 mld) i z Hiszpanią (2,5 mld). Prezydent Donald Trump ma poważny problem, bo jego karne stawki celne nie rozwiążą go.

Niemcy z nadwyżką mimo spadku eksportu

W grudniu niemiecki eksport zwiększył się o 2,9 proc. wobec listopada i o 5,9 proc. do innych krajów Unii, dając nadwyżkę 20,7 mld w bilansie, ale w całym roku zmalał o 1 proc. do 1559,7 mld euro z powodu małego popytu w Chinach. Był to drugi kolejny rok spadku, rząd zakłada w tym roku spadek eksportu o 0,3 proc.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
Donald Tusk ogłasza plan gospodarczy rządu
Gospodarka
Donald Tusk prosi Rafała Brzoskę o przygotowanie pakietu deregulacji
Gospodarka
Jakie powinny być priorytety dla Polski w nadchodzących latach?
Gospodarka
Biznes podpowiada rządowi, co robić. Ma katalog postulatów
Gospodarka
Marek Belka: Trump i jego nadworny błazen Elon Musk traktują świat jak jakąś grę