Wojna w Ukrainie pomaga gospodarce Korei Północnej. Rosjanie to świetny klient

Przez ostatnie 4 lata gospodarka Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, jak brzmi oficjalna nazwa tego kraju, była w recesji. Uratował ją rosyjski popyt na broń.

Publikacja: 27.07.2024 16:55

Północnokoreański przywódca Kim Jong Un przyjmuje w Pjongjang rosyjskiego wiceministra obrony Aleksi

Północnokoreański przywódca Kim Jong Un przyjmuje w Pjongjang rosyjskiego wiceministra obrony Aleksieja Kriworuczkę

Foto: AFP

Gdyby nie wojna w Ukrainie, Korea Północna byłaby nadal pod kreską. Dzięki produkcji broni i jej eksporcie do Rosji, PKB wrócił do wzrostu. Tyle, że obywatele nic z tego nie mają . A Kim Jong Un może buńczucznie zaczepiać i Stany Zjednoczone i sąsiada z południa, oraz ignorować wezwania Amerykanów do przystąpienia do rozmów o rozbrojeniu. Ta pewność pozwoliła również powrócić do obostrzeń na południowej granicy i oznacza odwrót od liberalizacji stosunków z sąsiadem — wynika z raportu banku centralnego Korei Południowej (BOK). Dzięki kontaktom z Rosją Kim poczuł się znacznie silniejszy, niż przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

W Korei Północnej kwitnie zbrojeniówka. Kim nie szczędzi pieniędzy na rakiety

BOK rokrocznie przygotowuje ocenę gospodarki północnokoreańskiej. Opiera się w niej na informacjach z wielu źródeł. Te analizy uznawane są za wiarygodne i pokazują jak sobie radzi Korea Północna, która oczywiście nie dostarcza jakichkolwiek oficjalnych danych.

PKB Korei Północnej w 2023 roku zwiększył się o 3,1 proc. , a gospodarka wyszła z trzyletniej recesji.

Kwitnie przemysł chemiczny i ciężki, czyli te branże, które są związane z produkcją uzbrojenia. Południowokoreański bank centralny wskazuje również, że błyskawicznie rośnie wydobycie surowców i produkcja metali — żelaza, stali , miedzi, niklu i aluminium.

Nie jest tajemnicą, że dzisiaj gospodarka północnokoreańska żyje przede wszystkim z dostaw broni dla Rosji. Dostarcza rosyjskiej armii amunicję oraz rakiety. Wykryto je wielokrotnie na ukraińskich polach walki. Mimo tego i Moskwa i Phenian kategorycznie zaprzeczają, że takie dostawy mają miejsce.

BOK przyznaje, że trudno jest określić precyzyjnie o jakich wielkościach jst mowa. Rosjanie płacą za nie przede wszystkim żywnością. To z kolei pozwoliło Kimowi ustabilizować ceny na rynku wewnętrznym, co przez lata było poważnym problemem.

Ten handel jest korzystny dla obu stron i nikogo nie zaskoczyły deklaracje „bezwzględnego wsparcia ” ze strony Kima podczas czerwcowej wizyty Władimira Putina w Phenianie. Była to pierwsza wizyta p prezydenta Rosji w stolicy Korei Północnej od 24 lat. Oba państwa zacieśniły więzy przyjaźni, co zaowocowało zwiększeniem koreańskich dostaw broni.

Korea Północna pozostaje jednym z najbiedniejszych krajów świata

Powrót do wzrostu gospodarczego jednak w żadnym wypadku szansy na poprawę warunków życia Koreańczyków z północy. Korea Północna pozostaje jednym z najbiedniejszych krajów świata, a większość społeczeństwa jest niedożywiona, brakuje jej lekarstw i artykułów pierwszej potrzeby. Według wyliczeń BOK, w 2023 roku północnokoreański PKB na głowę mieszkańca wynosił 1/60 tego, co w Korei Południowej.

Pieniądze w tym kraju idą przede wszystkim na zbrojenia z naciskiem na produkcję rakiet balistycznych, a kraj ten może się pochwalić ogromnym arsenałem broni.

Przy tym Kim Jong Un zachwyca się każdym postępem w zbrojeniowych technologiach. I intensywnie ich poszukuje. Na początku lipca chwalił się udanymi testami taktycznych rakiet balistycznych, które zamiera sprzedawać Rosjanom w zamian za kolejne dostawy żywności.

Na testach rakietowych Kim nie oszczędza. W ocenie BOK i południowokoreańskiego ministra obrony Shina Won Sika 2023 wydał na ten cel miliard dolarów. — Korea Północna całkowicie ignoruje potrzeby swoich obywateli, tylko po to, aby dokonywać prowokacji incydentami z użyciem rakiet. A pieniądze, jakie dostają od Rosjan akurat im starczają na skromne wyżywienie ludności — mówił w rozmowie z Bloombergiem Shin Won Sik.

Gospodarka
Mosbacher: Polska jest liderem, czas by UE to zrozumiała
Gospodarka
Wielka awaria internetu w Rosji. Operatorzy komórkowi i banki w opałach
Gospodarka
Kanada szykuje odpowiedź na cła Trumpa. „Musimy być gotowi na wszystko”
Gospodarka
Nowe antyrosyjskie sankcje Japonii uderzają też w pomocników Kremla
Gospodarka
O co chodzi Trumpowi? Chce drogi handlowej i surowców Grenlandii