Państwa G7 uzgodniły warunki pożyczki dla Kijowa

Ukraina skorzysta na wycofaniu się Joe Bidena z walki o reelekcję. Prezydent skupi się na pomocy dla Kijowa. Kraje G7 uzgodniły już warunki pożyczki na 50 mld dol. zabezpieczonej dochodami z zamrożonych aktywów Rosji.

Publikacja: 25.07.2024 04:30

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Foto: AFP

Główne spory wśród członków G7 (USA, W. Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Japonia i Kanada) dotyczyły tego, kto, ile oraz w jaki sposób zapewni gwarancje. W rezultacie rozmów zaproponowano, aby USA i UE przeznaczyły po 20 mld dol., a Wielka Brytania, Kanada i Japonia pozostałe 10 mld dol.

W programie mają zostać wykorzystane zamrożone w krajach zachodnich aktywa Banku Rosji (gotówka i papiery wartościowe) o wartości 250–260 mld euro. Z tego 190 mld euro znajduje się w belgijskim depozycie Euroclear. W USA jest 5–6 mld dol. Przy czym Waszyngton nie chce być gwarantem pożyczki – oznaczałoby to, że jest ona zabezpieczona pieniędzmi amerykańskich podatników, a to musiałoby zostać zatwierdzone przez Kongres. A tam część republikanów sprzeciwia się dalszej pomocy dla Ukrainy.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Gospodarka
Rosjanie rezygnują z obchodów Nowego Roku. Pieniądze pójdą na front
Gospodarka
Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski. Jest źle, ale inni mają gorzej
Gospodarka
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE: UE nie potrzebuje nowej polityki konkurencji
Gospodarka
Gospodarka Rosji jedzie na oparach. To oficjalne stanowisko Banku Rosji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Gospodarka
Tusk podjął decyzję. Prezes GUS odwołany ze stanowiska