Państwa G7 uzgodniły warunki pożyczki dla Kijowa

Ukraina skorzysta na wycofaniu się Joe Bidena z walki o reelekcję. Prezydent skupi się na pomocy dla Kijowa. Kraje G7 uzgodniły już warunki pożyczki na 50 mld dol. zabezpieczonej dochodami z zamrożonych aktywów Rosji.

Publikacja: 25.07.2024 04:30

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Foto: AFP

Główne spory wśród członków G7 (USA, W. Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Japonia i Kanada) dotyczyły tego, kto, ile oraz w jaki sposób zapewni gwarancje. W rezultacie rozmów zaproponowano, aby USA i UE przeznaczyły po 20 mld dol., a Wielka Brytania, Kanada i Japonia pozostałe 10 mld dol.

W programie mają zostać wykorzystane zamrożone w krajach zachodnich aktywa Banku Rosji (gotówka i papiery wartościowe) o wartości 250–260 mld euro. Z tego 190 mld euro znajduje się w belgijskim depozycie Euroclear. W USA jest 5–6 mld dol. Przy czym Waszyngton nie chce być gwarantem pożyczki – oznaczałoby to, że jest ona zabezpieczona pieniędzmi amerykańskich podatników, a to musiałoby zostać zatwierdzone przez Kongres. A tam część republikanów sprzeciwia się dalszej pomocy dla Ukrainy.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Gospodarka
Mario Draghi ponagla Europę. Cła Trumpa zagrożeniem dla konkurencyjności
Gospodarka
Unijne sankcje przeciw Rosji w rocznicę inwazji na Ukrainę
Gospodarka
Teresa Ribera: „Nie będziemy prowadzić negocjacji w sprawie demokracji i wartości”
Gospodarka
Polscy szefowie wierzą w rozwój krajowej gospodarki
Gospodarka
UE do oligarchów: zlikwidujcie biznesy w Rosji, to zdejmiemy sankcje
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce