Ekonomiści z moskiewskiego uniwersytetu państwowego przedstawili raport na temat poziomu życia rosyjskiego społeczeństwa. Ich ustalenia pozwalają przypisać w Rosji do „zrównoważonej klasy średniej”, a nawet klasy bogatych w latach 2019–2021 średnio 4 proc. ludności, a o około jednej trzeciej do klasy średniej „z dużym prawdopodobieństwem”. Pozostałe około 60 proc. autorzy badania odnoszą do ludności ubogiej, pisze gazeta RBK.
Czytaj więcej
Sprzedaż wódki w Rosji w pierwszym półroczu utrzymała się na poziomie z 2022 roku, ale wszystkich alkoholi Rosjanie wypili więcej aniżeli rok temu - 1,07 miliarda litrów. Najbardziej podskoczyła sprzedaż koniaków i najtańszych win owocowych.
Bieda i klasa średnia
„Jakościowo zachowania ubogich różnią się od zachowań ekonomicznych innych segmentów populacji takimi cechami, jak wydatkowanie prawie wszystkich dochodów na bieżącą konsumpcję, krótki horyzont oczekiwanych zmian dochodów oraz brak długookresowych planów finansowych” – cytuje raport gazeta RBK. Pojedyncza cecha niekoniecznie wiąże się z ubóstwem, ale jeśli kilka cech się pokrywa, prawdopodobieństwo przynależności jednostki do klasy ubogiej wzrasta, podkreślają ekonomiści z moskiewskiej uczelni.
Aby podzielić populację na grupy, ekonomiści wykorzystali dane za lata 2019-2021 z corocznego ogólnorosyjskiego badania populacji „Monitorowanie zachowań finansowych” Wyższej Szkoły Ekonomicznej, obejmującego 1600 osób.
Na podstawie przeprowadzonej ankiety zidentyfikowali grupy ludności o cechach charakterystycznych dla osób ubogich, do których należały: