Koniec kłopotów brytyjskiej gospodarki? Kanclerz twierdzi, że „wróciła”

Kanclerz Jeremy Hunt mówi, że brytyjska gospodarka „wróciła”, a jego strategia wzrostu została przyjęta z zadowoleniem na spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie – pisze BBC.

Publikacja: 15.04.2023 13:02

Koniec kłopotów brytyjskiej gospodarki? Kanclerz twierdzi, że „wróciła”

Foto: Bloomberg

Jego poprzednik, Kwasi Kwarteng, przedwcześnie opuścił poprzednie spotkanie MFW w październiku, wśród fali krytyki. Hunt powiedział BBC, że międzynarodowy organ pożyczkowy uważa, że on „przywraca brytyjską gospodarkę na właściwe tory”.

Jednak najnowsze dane pokazują, że gospodarka Wielkiej Brytanii nie odnotowała wzrostu w lutym. W środę MFW powiedział, że spodziewa się, że brytyjska gospodarka skurczy się o 0,3 procent w 2023 r., co uczyni ją jedną z najgorzej radzących sobie głównych gospodarek świata. Zapytany o to, czy obecne wyniki Wielkiej Brytanii podważają jego pozytywne przesłanie, Hunt powiedział: „To inni ministrowie finansów mówią mi, że Wielka Brytania wróciła”.

Czytaj więcej

Wielka Brytania walczy z recesją. Rząd mocno zaciska pasa

Gospodarka Wielkiej Brytanii dopiero co wróciła do stanu sprzed pandemii, po miesiącach akcji protestacyjnych, gwałtownie rosnących cenach i niedoborach siły roboczej. W piątek pielęgniarki ze związku RCN odrzuciły ofertę 5-procentowej podwyżki płac i zapowiedziały, że planują kolejny strajk na początku maja. Tymczasem młodsi lekarze NHS w Anglii organizują obecnie czterodniowy strajk w sprawie płac.

Fala akcji protestacyjnych, która dotknęła Wielką Brytanię w ostatnich miesiącach, przyczyniła się do braku wzrostu gospodarczego, poinformował w komunikacie brytyjski Urząd Statystyk Narodowych.

Jednak Jeremy Hunt uważa, teraz rząd musi unikać napędzania dalszej inflacji poprzez podwyżki płac. Powiedział, że Wielka Brytania „jak dotąd” uniknęła recesji i ma nadzieję na szybszy wzrost i spadek inflacji w nadchodzących miesiącach. Dodał, że środki w jego marcowym budżecie, które pomogą firmom w rekrutacji większej liczby pracowników i zwiększeniu inwestycji, w tym zwiększenie finansowania opieki nad dziećmi, powinny stymulować wzrost.

Czytaj więcej

Nowy premier Wielkiej Brytanii wstrzymuje się z planem naprawy finansów

Zaufanie inwestorów w Wielkiej Brytanii zostało zachwiane w zeszłym roku podczas krótkotrwałego rządu premier Liz Truss, w którym Kwasi Kwarteng – ówczesny kanclerz skarbu - przedstawił strategię gospodarczą, która obejmowała znaczne obniżki podatków bez wyjaśnienia, w jaki sposób zostaną one sfinansowane.

Perspektywy dla Wielkiej Brytanii, która w dużym stopniu opiera się na usługach finansowych, są raczej pesymistyczne w związku z obecną niepewność w sektorze bankowym, po upadku trzech amerykańskich banków i awaryjnym przejęciu Credit Suisse przez UBS. Jednak Jeremy Hunt uważa, że Wielka Brytania ma „bardzo solidny, odporny system bankowy”, który jest w znacznie lepszej sytuacji niż przed kryzysem finansowym w 2008 roku. „Czy jestem pewien odporności naszego systemu bankowego, drugiego co do wielkości centrum usług finansowych na świecie? Tak, jestem” – zapewnił w rozmowie z BBC.

Gospodarka
UE przedłuży sankcje wobec Rosji, opór Węgier złamany. Jak „przekonano” Orbána?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Gospodarka
Bruksela dla „Rzeczpospolitej”: wejście Grenlandii do UE zależy od niej samej. A Trump eskaluje naciski
Gospodarka
Trump stał się łagodny dla Pekinu?
Gospodarka
Amerykanie ustąpili. Przedstawicielka Rosji w MFW jedzie do Waszyngtonu
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Gospodarka
Polski rząd interweniuje w sprawie chipów. „Bez urzędniczego bla, bla”
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku