Raport Oxfam: Superbogaci radzą sobie doskonale. Trzeba ich opodatkować

Majątki 1 procenta najbogatszych mieszkańców Ziemi powiększyły się w latach 2020-2022 o 26 bln dolarów. Stanowiło 63 proc. kreacji bogactwa w tym okresie – mówią wyliczenia organizacji humanitarnej Oxfam.

Publikacja: 16.01.2023 13:51

Bazar w miejscowości Mararaba w Nigerii

Bazar w miejscowości Mararaba w Nigerii

Foto: Bloomberg

Według ekspertów Oxfam, majątki miliarderów rosły w tym okresie w średnim tempie wynoszącym 2,7 mld dolarów dziennie. Na każdego dolara, o którego powiększały się łączne majątki 90 proc. najbiedniejszych mieszkańców naszej planety, przypadało 1,7 mln dol. uzyskiwanych przez miliarderów.

Wzrostowi majątków najbogatszych sprzyjała polityka rządów i banków centralnych prowadzona przez pandemię, czyli wielkie fiskalne programy pomocowe oraz programy QE banków centralnych, które prowadziły do wzrostu cen wielu aktywów. Choć w 2022 r. majątki najbogatszych lekko spadły, to część najbogatszych zarabiała na rosnących cenach energii, paliw i żywności. W 2022 r. 95 koncernów z tych branż podwoiło swoje zyski. Łącznie wypracowały one 306 mld dol. zysków nadzwyczajnych i przekazały akcjonariuszom 257 mld dolarów.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Gospodarka
Trzy lata wojny: Ukraińska gospodarka funkcjonuje zaskakująco dobrze
Gospodarka
Kabel bałtycki ponownie uszkodzony. Szwecja stawia służby na baczność
Gospodarka
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny na Ukrainie?
Gospodarka
Tyle Polska wyda na obronność w 2026 roku. Idziemy na rekord
Gospodarka
Miękka siła Polski nadal słaba. USA, Chiny i Wielka Brytania na podium, silna Rosja