Raport Oxfam: Superbogaci radzą sobie doskonale. Trzeba ich opodatkować

Majątki 1 procenta najbogatszych mieszkańców Ziemi powiększyły się w latach 2020-2022 o 26 bln dolarów. Stanowiło 63 proc. kreacji bogactwa w tym okresie – mówią wyliczenia organizacji humanitarnej Oxfam.

Publikacja: 16.01.2023 13:51

Bazar w miejscowości Mararaba w Nigerii

Bazar w miejscowości Mararaba w Nigerii

Foto: Bloomberg

Według ekspertów Oxfam, majątki miliarderów rosły w tym okresie w średnim tempie wynoszącym 2,7 mld dolarów dziennie. Na każdego dolara, o którego powiększały się łączne majątki 90 proc. najbiedniejszych mieszkańców naszej planety, przypadało 1,7 mln dol. uzyskiwanych przez miliarderów.

Wzrostowi majątków najbogatszych sprzyjała polityka rządów i banków centralnych prowadzona przez pandemię, czyli wielkie fiskalne programy pomocowe oraz programy QE banków centralnych, które prowadziły do wzrostu cen wielu aktywów. Choć w 2022 r. majątki najbogatszych lekko spadły, to część najbogatszych zarabiała na rosnących cenach energii, paliw i żywności. W 2022 r. 95 koncernów z tych branż podwoiło swoje zyski. Łącznie wypracowały one 306 mld dol. zysków nadzwyczajnych i przekazały akcjonariuszom 257 mld dolarów.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Gospodarka
Rosjanie rezygnują z obchodów Nowego Roku. Pieniądze pójdą na front
Gospodarka
Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski. Jest źle, ale inni mają gorzej
Gospodarka
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE: UE nie potrzebuje nowej polityki konkurencji
Gospodarka
Gospodarka Rosji jedzie na oparach. To oficjalne stanowisko Banku Rosji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Gospodarka
Tusk podjął decyzję. Prezes GUS odwołany ze stanowiska