Borys: Trzy ryzyka dla gospodarki: łańcuchy dostaw, pandemia, inflacja

Fundusz odbudowy jest ważnym dla gospodarki UE elementem pobudzenia inwestycji po pandemii. Mam nadzieję, że do porozumienia w sprawie pieniędzy dla Polski dojdzie w pierwszym kwartale 2022 r. - mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Publikacja: 30.12.2021 21:31

Borys: Trzy ryzyka dla gospodarki: łańcuchy dostaw, pandemia, inflacja

Foto: materiały prasowe

Mamy za sobą kolejny rok pandemii. PFR stoi na pierwszej linii walki z jej skutkami gospodarczymi. Uruchomiliście w mijającym roku drugą wersję tarczy finansowej. Była skuteczna? Obroniliście firmy przed skutkami Covid-19?

Jestem przekonany, że w Polsce odpowiedź gospodarcza na pandemię była bardzo skuteczna. Udało się ochronić rynek pracy i mamy jedną z najniższych stóp bezrobocia w UE. Podczas pandemii gospodarstwa zgromadziły dodatkowe oszczędności i poprawiła się ich ogólna kondycja finansowa. Co ważne mamy zdrowy sektor przedsiębiorstw, który odnotował w tym roku najwyższą od dekad rentowność netto blisko 6 proc. Firmy po trzech kwartałach miały rekordowy zysk netto w kwocie 180 mld zł i najprawdopodobniej uzyskały w całym 2021 r. najwyższe zyski w historii. Dysponują dużą poduszka finansową w wysokości ponad 50 mld zł, która powoduje, że mają silny bufor bezpieczeństwa na wypadek kolejnych fal pandemii.

Pozostało 93% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Gospodarka
Scott Bessent będzie nowym sekretarzem skarbu USA
Gospodarka
Szefowa EBOR: Możemy pomóc Polsce w prywatyzacji
Gospodarka
Rosjanie rezygnują z obchodów Nowego Roku. Pieniądze pójdą na front
Gospodarka
Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski. Jest źle, ale inni mają gorzej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Gospodarka
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE: UE nie potrzebuje nowej polityki konkurencji