Neutralność klimatyczna i gospodarka obiegu zamkniętego to cele, które stawia unijnym państwom Europejski Zielony Ład. Do ich osiągnięcia przyczyniają się też przedsięwzięcia badawcze Green Deal prowadzone przez NCBR. Co będzie ich efektem?
1. „Wentylacja dla szkół i domów" – celem przedsięwzięcia jest opracowanie efektywnych ekonomicznie technologii wentylacji mechanicznej z regulacją temperatury powietrza nawiewanego, przeznaczonych dla istniejących już budynków mieszkalnych i szkół, także tych wybudowanych w latach 60.–90. XX w. Będą one gwarantować wysoką jakość powietrza poprzez: obniżanie poziomu stężenia CO2 oraz zanieczyszczeń mikrobiologicznych, a także filtrację zanieczyszczeń pyłowych PM2.5 i PM10. W starych budynkach nie można zainstalować obecnie dostępnych systemów wentylacji, które mają charakter scentralizowany. Stąd konieczność innowacji, czyli systemów rozproszonych, w przypadku których jednostki wentylacyjne instaluje się w każdym mieszkaniu czy każdej klasie szkolnej. Te systemy dopełniają sens termomodernizacji budynków, sprawiając, że ciepło nie będzie uchodzić przez wentylację.
2. „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo" – celem jest opracowanie technologii projektowania oraz budowania tanich w utrzymaniu, modułowych budynków jedno- i wielorodzinnych, przeznaczonych dla młodych rodzin i seniorów. Domy te będą produkować więcej energii, niż zużywają jej mieszkańcy, m.in. na potrzeby ogrzewania/chłodzenia, przygotowania ciepłej wody i dostarczenia energii elektrycznej. Użytkowanie budynku będzie niemal bezkosztowe ze względu na jego samowystarczalność energetyczną. Takie domy będą też miały znacząco zredukowany ślad węglowy, m.in. dzięki zastosowaniu materiałów z recyklingu (średnio około 50 proc.). Woda nawet w 50–95 proc. będzie pochodzić z deszczówki.
3. „Oczyszczalnia przyszłości" – NCBR chce opracować technologię umożliwiającą wykorzystanie w pełni produktów otrzymywanych ze ścieków, tworząc obiegi zamknięte surowców. Chodzi tu m.in. o całkowity powrót do środowiska związków biogennych jako polepszacz gleby, nawóz organiczny, a w przypadku odzysku fosforu – jako nawóz mineralny. Oczyszczalnia przyszłości ma też zapewnić większy odzysk energii ze ścieków. Odzyskiwana woda będzie wykorzystywana do celów użytkowych, takich jak np. nawadnianie w rolnictwie lub utrzymanie zieleni miejskiej. NCBR dąży do tego, aby opracowane technologie miały charakter uniwersalny oraz by wykorzystywać je na terenie całego kraju w komunalnych oczyszczalniach ścieków. Ważnym celem projektu jest opracowanie technologii eliminacji mikrozanieczyszczeń, takich jak farmaceutyki oraz pestycydy. To oczyszczenie jest niezbędne, aby tworzyć bezpieczne produkty np. dla rolnictwa.
4. „Innowacyjna biogazownia" – NCBR chce opracować technologię uniwersalnej biogazowni w kontekście szerokiego wachlarza wykorzystywanych substratów o charakterze odpadów i pozostałości. Biogazownia będzie bezodorowa, co rozwiąże problem protestów społecznych, oraz samowystarczalna energetycznie, a także będzie gwarantować wysoce efektywną produkcję paliwa gazowego – biometanu. Będzie on mógł być wprowadzany do gazowej sieci dystrybucyjnej w Polsce lub sprężony, a następnie wykorzystywany w transporcie. Dodatkowo z przefermentowanej masy powstanie nawóz organiczny, co oznacza zamknięcie obiegu biogenów w rolnictwie.