Uciekające cele klimatyczne

Polska przyjechała na szczyt klimatyczny ONZ organizowany w Glasgow bez twardych zobowiązań dotyczących redukcji emisji CO2. Chętnie zaś mówiliśmy o zobowiązaniach klimatycznych jako członek UE.

Publikacja: 01.11.2021 21:00

Szczyt w Glasgow otworzyło wystąpienie sławnego podróżnika i badacza ekosystemów sir Davida Attenbor

Szczyt w Glasgow otworzyło wystąpienie sławnego podróżnika i badacza ekosystemów sir Davida Attenborough

Foto: AFP

Rozpoczęty 31 października szczyt klimatyczny w Glasgow ma z pozoru banalny cel: przywrócić impet działaniom na rzecz zahamowania zmian klimatycznych. – Pomyślcie o dzisiejszych młodych – apelował w dramatycznym wystąpieniu znawca przyrody i autor popularnych filmów sir David Attenborough. – Wyeliminujmy węgiel, samochody na paliwa kopalne i odwróćmy deforestację – sekundował mu gospodarz szczytu, brytyjski premier Boris Johnson. W podobnym tonie utrzymane było wystąpienie prezydenta USA Joe Bidena.

Podniosła retoryka ma uświadomić niedowiarkom upływ czasu i przywrócić ducha porozumienia paryskiego z 2015 r. Chodzi o utrzymanie skali wzrostu temperatury do maksymalnego poziomu 1,5°C.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Gospodarka
Trzy lata wojny: Ukraińska gospodarka funkcjonuje zaskakująco dobrze
Gospodarka
Kabel bałtycki ponownie uszkodzony. Szwecja stawia służby na baczność
Gospodarka
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny na Ukrainie?
Gospodarka
Tyle Polska wyda na obronność w 2026 roku. Idziemy na rekord
Gospodarka
Miękka siła Polski nadal słaba. USA, Chiny i Wielka Brytania na podium, silna Rosja