Kapitalizacja rekordowo wysoka

Wartość amerykańskiego rynku akcji sięga już 34,7 bln dol., czyli 153 proc. PKB. Wielkość amerykańskiego rynku akcji w stosunku do PKB jest już wyższa niż przed pęknięciem bańki internetowej w 2000 r. (146 proc.) i większa niż w 2007 r., czyli tuż przed wybuchem globalnego kryzysu (137 proc.).

Publikacja: 12.01.2020 21:00

Kapitalizacja rekordowo wysoka

Foto: Adobe Stock

Stosunek kapitalizacji rynku akcji do PKB nazywany jest wskaźnikiem Buffetta. Miliarder Warren Buffett zwracał bowiem uwagę, widząc w 1999 r. narastającą bańkę internetową i przewidując dużą korektę: – To prawdopodobnie najlepsza miara tego, gdzie są w danym momencie wyceny na rynku – powiedział wówczas Buffett.

Wskaźnik Buffetta jest również bardzo wysoko dla globalnego rynku akcji. Kapitalizacja wszystkich światowych giełd na koniec 2019 r. sięgała 102 proc. globalnego PKB. Jest on jednak nieco mniejszy niż np. w 2018 r. (gdy przekraczał 105 proc. PKB) czy w 2007 r., gdy przebił 120 proc. globalnego PKB. Oczywiście wielkość tego wskaźnika na poszczególnych rynkach jest mocno zróżnicowana. W Chinach wynosi on 48 proc. PKB, w Japonii i w Wielkiej Brytanii po około 120 proc. PKB, w Niemczech blisko 60 proc. PKB, we Francji blisko 90 proc. PKB, w Polsce mniej niż 30 proc. PKB.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Giełda
Potężne spadki na giełdzie w Moskwie po atakach amerykańskimi rakietami
Giełda
WIG20 próbuje zatrzeć złe wrażenie po wczorajszej sesji
Giełda
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny
Giełda
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Giełda
Krajowe indeksy coraz bliżej dołka