„Parkiet” nagrodził ekstraklasę rynku kapitałowego

Już po raz 29. dziennikarze i redaktorzy najstarszego dziennika gospodarczego w Polsce przyznali nagrody Byki i Niedźwiedzie ekstraklasie rynku kapitałowego. Po raz 18. do najskuteczniejszych zarządzających funduszami powędrowały Złote Portfele.

Publikacja: 30.03.2023 20:23

„Parkiet” nagrodził ekstraklasę rynku kapitałowego

Foto: Gremi Media SA

Powiedzieć, że otoczenie rynkowe w 2022 r. było trudne, to nie powiedzieć nic. Tym bardziej cieszą dokonania firm nominowanych i uhonorowanych, w tym dwu- i trzycyfrowe wzrosty notowań spółek, bijące na głowę inflację.

Rozdanie nagród odbyło się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Prezesem roku został szef Grupy Wittchen, Jędrzej Wittchen. W 2022 r. spółka zanotowała rekordowe wyniki finansowe, a wzrost kursu akcji przekroczył 100 proc., do tego akcjonariusze otrzymali wysoką dywidendę. W rozwoju firmy pomógł e-commerce: Wittchen wszedł w kooperację z międzynarodowymi gigantami: Amazonem i Zalando.

Jędrzej Wittchen, szef Grupy Wittchen

Jędrzej Wittchen, szef Grupy Wittchen

Foto: Gremi Media SA

Najlepszą spółką z indeksu WIG20 został PZU. Kapituła doceniła konsekwentnie realizowane cele zapisane w strategii na lata 2021–2024, przy utrzymaniu wysokiej rentowności, a także rozwój i umacnianie pozycji na rynku, atrakcyjną dywidendę i wzrost kursu akcji na spadkowym rynku.

Laur w kategorii Spóka roku z mWIG40 przypadł XTB. Kapituła doceniła wykorzystanie zmienności na rynkach i wypracowanie w 2022 r. rekordowych wyników finansowych. Wartość rynkowa samego XTB podwoiła się, a dodatkowo akcjonariusze otrzymali dywidendę.

W kategorii Spółka roku z indeksu sWIG80 wyróżniliśmy Sunex, doceniając wykorzystanie przez spółkę, przy odpowiednim planowaniu, boomu na pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. To przełożyło się na wzrost wyników finansowych i notowań: 540 proc. to najwyższy zwrot z akcji w skali roku na GPW w 2022 r.

Najlepszą spółką roku z rynku NewConnect zostało Scope Fluidics. Doceniliśmy m.in. spektakularną transakcję sprzedaży zagranicznemu koncernowi firmy zależnej Curiosity Diagnostics za 170 mln USD – to jedna z największych transakcji w historii polskiej biotechnologii.

Ekonomistą roku został Łukasz Tarnawa, główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska – to on najcelniej wyczuwał tętno gospodarki w ramach naszego konkursu krótkoterminowych prognoz ekonomicznych i finansowych.

Analitykiem roku został Tomasz Duda z BM Pekao. Dodajmy, że jego pracę i warsztat analityczny docenili wcześniej inwestorzy instytucjonalni, którzy w corocznym rankingu „Parkietu” uznali go za najlepszego analityka na naszym rynku.

Tytuł Domu maklerskiego roku przypadł Biuru Maklerskiemu PKO BP - broker pod względem przychodów zaliczył rekordowy rok i oferuje szeroką gamę produktów dla inwestorów indywidualnych.

Za najlepsze TFI uznaliśmy Pekao TFI. Ta firma w specjalnym algorytmie „Parkietu” zdobyła najwięcej punktów. Jej fundusze występowały najczęściej na czołowych miejscach pod względem stóp zwrotu w poszczególnych kategoriach.

W tym roku przyznaliśmy również nagrodę specjalną – tytuł osobowości rynku kapitałowego. Otrzymał go Waldemar Markiewicz, prezes zarządu Izby Domów Maklerskich, człowiek-instytucja. Kapituła doceniła jego długoletnią pracę włożoną w rozwój rynku kapitałowego i branżę maklerską.

Maciej Maciejowski, prezes Gremi Media oraz Waldemar Markiewicz, prezes zarządu Izby Domów Maklerski

Maciej Maciejowski, prezes Gremi Media oraz Waldemar Markiewicz, prezes zarządu Izby Domów Maklerskich

Foto: Gremi Media SA

Złote Portfele trafiły do: BNP Paribas Małych i Średnich Spółek (Najlepszy fundusz akcji polskich), Investor Turcja (Najlepszy fundusz akcji zagranicznych), Investor Bezpiecznego Wzrostu (Najlepszy fundusz mieszany), Rockbridge Obligacji 2 (Najlepszy fundusz polskich papierów dłużnych), Allianz Obligacji Inflacyjnych (Najlepszy fundusz zagranicznych papierów dłużnych) oraz Pekao Surowców i Energii (Najlepszy fundusz rynku surowców).

Foto: Gremi Media SA

Byki i Niedźwiedzie za 2022 rok

Osobowość rynku kapitałowego

Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich 

Prezes roku:

Jędrzej Wittchen, prezes Wittchena

Spółka roku z indeksu WIG20:

PZU

Spółka roku z indeksu mWIG40:

XTB

Spółka roku z indeksu sWIG80:

Sunex

Spółka roku z rynku NewConnect:

Scope Fluidics

Ekonomista roku:

Łukasz Tarnawa, główny ekonomista, Bank Ochrony Środowiska

Analityk roku:

Tomasz Duda, Biuro Maklerskie Pekao

Dom maklerski roku:

Biuro Maklerskie PKO BP

TFI roku:

Pekao TFI

Złote Portfele za 2022 rok

Fundusz akcji polskich:

BNP Paribas Małych i Średnich Spółek, BNP Paribas TFI
Zarządzający: Konrad Strzeszewski, Wojciech Woźniak, Piotr Zagała

Fundusz akcji zagranicznych:

Investor Turcja, Investors TFI
Zarządzający: Maciej Kołodziejczyk

Fundusz mieszany:

Investor Bezpiecznego Wzrostu, Investors TFI
Zarządzający: Michał Wiernicki

Fundusz polskich papierów dłużnych:

Rockbridge Obligacji 2, Rockbridge TFI
Zarządzający: Witold Chuść

Fundusz zagranicznych papierów dłużnych:

Allianz Obligacji Inflacyjnych, TFI Allianz Polska
Zarządzający: Marek Kuczalski

Fundusz rynku surowców:

Pekao Surowców i Energii, Pekao TFI
Zarządzający: Karol Ciuk

Foto: parkiet.com

Powiedzieć, że otoczenie rynkowe w 2022 r. było trudne, to nie powiedzieć nic. Tym bardziej cieszą dokonania firm nominowanych i uhonorowanych, w tym dwu- i trzycyfrowe wzrosty notowań spółek, bijące na głowę inflację.

Rozdanie nagród odbyło się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Giełda
WIG20 znów pod kreską, ale poziom 2200 pkt. został obroniony
Giełda
Złoty bez wyraźnego trendu. Próby wykorzystania słabszego dolara
Giełda
Ranking wartości szefów spółek z warszawskiej giełdy
Giełda
Dywidendowe łowy na przełomie roku
Giełda
Ciężki początek na giełdach, ale straty odrobione
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10