Wartość indeksu WIG-budownictwo od dołka w październiku wzrosła o 33 proc. i dotarła na poziom sprzed spadków, jakie nastąpiły od początku września 2021 r. Mirbud, Polimex-Mostostal, Dekpol, Erbud i Torpol to generalni wykonawcy, których akcje podrożały mocniej, niż wzrosła wartość indeksu.

– Przyszła kondycja finansowa firm będzie zależała od m.in. stopnia dywersyfikacji portfela zamówień, rynku, na którym działają, oraz momentu pozyskania i stanu realizacji kontraktów pozyskanych w newralgicznych latach 2020–2022 – mówi Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. – Negatywny wpływ rekordowych kosztów budowy może być widoczny w sprawozdaniach finansowych przez kilka kwartałów, dlatego wiele spółek może doświadczyć umiarkowanego pogorszenia rentowności w 2023 r. Dotyczy to w szczególności podmiotów, które działają w wąskich segmentach rynku najbardziej dotkniętych spowolnieniem inwestycyjnym w latach 2022–2023 – zastrzega.

– Dążenie do efektywności energetycznej budynków, wzrost udziału OZE, inwestycje w energetykę – to tematy na nadchodzące lata. Te firmy, które już dziś będą rozwijały się zgodnie z tymi tendencjami, nie wypadną z rynku i odniosą sukces – mówi o perspektywach długoterminowych Szymon Jungiewicz, ekspert w firmie PMR.