Skokowy wzrost wycen oraz wyzwania dla branży

O 33 proc. wzrosła wartość indeksu WIG-budownictwo od październikowego dołka. Jak podkreślają eksperci, krótkoterminowych wyzwań nie brakuje. Fundamentalnie – do wybudowania jest mnóstwo.

Publikacja: 08.03.2023 03:00

Skokowy wzrost wycen oraz wyzwania dla branży

Foto: Adobe Stock

Wartość indeksu WIG-budownictwo od dołka w październiku wzrosła o 33 proc. i dotarła na poziom sprzed spadków, jakie nastąpiły od początku września 2021 r. Mirbud, Polimex-Mostostal, Dekpol, Erbud i Torpol to generalni wykonawcy, których akcje podrożały mocniej, niż wzrosła wartość indeksu.

– Przyszła kondycja finansowa firm będzie zależała od m.in. stopnia dywersyfikacji portfela zamówień, rynku, na którym działają, oraz momentu pozyskania i stanu realizacji kontraktów pozyskanych w newralgicznych latach 2020–2022 – mówi Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. – Negatywny wpływ rekordowych kosztów budowy może być widoczny w sprawozdaniach finansowych przez kilka kwartałów, dlatego wiele spółek może doświadczyć umiarkowanego pogorszenia rentowności w 2023 r. Dotyczy to w szczególności podmiotów, które działają w wąskich segmentach rynku najbardziej dotkniętych spowolnieniem inwestycyjnym w latach 2022–2023 – zastrzega.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Giełda
Potężne spadki na giełdzie w Moskwie po atakach amerykańskimi rakietami
Giełda
WIG20 próbuje zatrzeć złe wrażenie po wczorajszej sesji
Giełda
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny
Giełda
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Giełda
Krajowe indeksy coraz bliżej dołka