Aktualizacja: 22.11.2024 02:17 Publikacja: 10.03.2022 18:13
Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek
Przed czwartkową sesją apetyty inwestorów były mocno rozbudzone. W środę doszło do silnych zwyżek akcji w nadziei na kolejne rozmowy między Rosją a Ukrainą. Na GPW indeksy zaczęły dzień dość wysoko. WIG20 umacniał się o 0,74 proc., a na czoło dużych spółek wysunęły się CCC oraz LPP, czyli firmy, którym oberwało się najmocniej po zamknięciu rynku rosyjskiego. Przez słabsze zachowanie banków indeks blue chips szybko jednak znalazł się pod kreską. Jeszcze przed południem popyt zaatakował ponownie, lecz znów okolice tuż przed 1990 pkt okazały się nie do przełamania. W kolejnych godzinach WIG20 zniżkował, jednak nie oddalił się istotnie od punktu odniesienia. Nastrojom na GPW nie pomagało bardzo słabe zachowanie niemieckiego DAX-a, który zniżkował po południu nawet o około 3 proc., będąc jednym z najsłabszych indeksów w Europie. Po imponujących zwyżkach w środę na Wall Street również tamtejsze indeksy zaczęły dzień od korekty. WIG20 zdołał jednak odrobić większość strat, kończąc dzień praktycznie w punkcie wyjścia, czyli na poziomie 1970 pkt. Najmocniej, o ponad 8 proc., wzrósł kurs Mercatora. Znów do gry wróciły spółki surowcowe, czyli JSW i KGHM. Za słabsze zachowanie WIG20 do końca dnia odpowiadały m.in. banki. Tabelę zamknął Bank Pekao ze spadkiem o blisko 4 proc.
Po pierwszych ukraińskich atakach amerykańskimi rakietami ATACMS rosyjscy inwestorzy rzucili się wyprzedawać akcje. W kilka godzin rosyjskie firmy na giełdzie w Moskwie straciły na wartości ponad 2 mld dol. Rubel jest najtańszy od 13 miesięcy.
WIG20 zaczął dzień na plusie. Czy bykom starczy determinacji do końca notowań?
Wydaje się, że we wtorek argumenty fundamentalne zostały przysłonięte ryzykiem zaognienia konfliktu za naszą wschodnią granicą.
Europejski regulator chce, aby od 11 października 2027 r. giełdy Starego Kontynentu skróciły czas rozliczania transakcji o jeden dzień. Zmiany miałyby także objąć GPW.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamiast oczekiwanego odreagowania po piątkowej wyprzedaży indeksy w Warszawie pogłębiły korektę. Wśród największych firm najchętniej pozbywano się akcji Pekao, JSW i Allegro.
W środę silny dolar znów dał o sobie znać, a to był kulą u nogi dla złotego.
– Polscy inwestorzy nie mają świadomości, że w detalicznych obligacjach skarbowych indeksowanych inflacją mają fantastyczny instrument – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Po pierwszych ukraińskich atakach amerykańskimi rakietami ATACMS rosyjscy inwestorzy rzucili się wyprzedawać akcje. W kilka godzin rosyjskie firmy na giełdzie w Moskwie straciły na wartości ponad 2 mld dol. Rubel jest najtańszy od 13 miesięcy.
Wydaje się, że we wtorek argumenty fundamentalne zostały przysłonięte ryzykiem zaognienia konfliktu za naszą wschodnią granicą.
Kursy akcji producentów szczepionek, firm medycznych i związanych z opieką zdrowotną spadały po informacji że sekretarzem Departamentu i Opieki Społecznej zostanie znany Robert F. Kennedy Jr. , który nie uznaje szczepionek
Na rynkach kapitałowych zmienność jest czymś naturalnym, przypominają analitycy. Niekwestionowanym hitem tego roku jest złoto, którego zwyżki wyniosły fundusze metali szlachetnych na pierwsze miejsce. Na dwa miesiące przed końcem roku kandydatów do przejęcia pozycji lidera nie ma wielu.
W środę oraz czwartek 13 i 14 listopada br. w Hotelu Novotel Warszawa Airport odbyła się trzecia edycja konferencji pt. Horizon4Poland. Konferencję organizowały Branżowe Punkty Kontaktowe Sieci Badawczej Łukasiewicz, które wspierają przedsiębiorców i naukowców w ubieganiu się o unijne środki na badania i innowacje w ramach programu ramowego Horyzont Europa. Tegoroczne motto konferencji brzmiało: „Polish Presidency on the Horizon”, nawiązując do zbliżającego się objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas