Aktualizacja: 10.02.2015 16:16 Publikacja: 10.02.2015 16:16
Foto: Fotorzepa, Robert gardziński RG Robert gardziński
Ubogi kalendarz danych makroekonomicznych nie zwiastował większych emocji po wtorkowych notowaniach na Starym Kontynencie. Neutralny początek sesji potwierdzał, że bez mocnych impulsów do otwierania lub zamykania pozycji w papierach wartościowych gracze będą woleli raczej powstrzymywać się od zawierania transakcji co z kolei miało negatywny wpływ na wielkość obrotów. W Warszawie przez cały dzień właściciela zmieniły akcje za niespełna 700 mln zł.
Na Zachodzie w drugiej części dnia handel nieco się ożywił. Indeksy zaczęły zyskiwać na wartości choć w pojedynku Grecja-eurostrefa nie nastąpił żaden przełom. Gracze pozytywnie zareagowali natomiast na informację o rosnącej produkcji przemysłowej we Francji i we Włoszech. Z kolei podobny odczyt dla Wielkiej Brytanii wypadł poniżej oczekiwań. Dobre nastroje na światowych rynkach kapitałowych podtrzymał zielony początek notowań w Nowym Jorku. Dlatego późnym popołudniem giełdy francuska i niemiecka zyskiwały po ok. 0,7 proc. Główny indeks giełdy w Londynie rósł o 0,4 proc. Najwięcej, prawie 8 proc. zarabiali inwestorzy w Atenach. Najsłabiej prezentowała się Moskwa. Indeks RTS spadał 1,7 proc. Rynki boją się, że koleje sankcje, na które zgodzili się europejscy decydenci dodatkowo pogrążą, i tak będącą w fatalnej kondycji, rosyjską gospodarkę.
Po pierwszych ukraińskich atakach amerykańskimi rakietami ATACMS rosyjscy inwestorzy rzucili się wyprzedawać akcje. W kilka godzin rosyjskie firmy na giełdzie w Moskwie straciły na wartości ponad 2 mld dol. Rubel jest najtańszy od 13 miesięcy.
WIG20 zaczął dzień na plusie. Czy bykom starczy determinacji do końca notowań?
Wydaje się, że we wtorek argumenty fundamentalne zostały przysłonięte ryzykiem zaognienia konfliktu za naszą wschodnią granicą.
Europejski regulator chce, aby od 11 października 2027 r. giełdy Starego Kontynentu skróciły czas rozliczania transakcji o jeden dzień. Zmiany miałyby także objąć GPW.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamiast oczekiwanego odreagowania po piątkowej wyprzedaży indeksy w Warszawie pogłębiły korektę. Wśród największych firm najchętniej pozbywano się akcji Pekao, JSW i Allegro.
Znów bardzo słabe dane przyniosły wstępne odczyty indeksu PMI dla strefy euro oraz osobno Niemiec i Francji. Nie widać śladu ożywienia w przemyśle, a koniunktura w usługach tąpnęła.
Umorzenie składek od przedsiębiorców i różne nowe formy wsparcia samorządów - to treść noweli do ustawy powodziowej.
Inwestorzy dobrze przyjęli ogłoszone w czwartek wyniki największego polskiego ubezpieczyciela. Jego akcje na warszawskiej giełdzie zyskały na zamknięciu notowań blisko 7 proc., podstawowe indeksy około 1,5 proc.
W wynikach PZU widać wprawdzie katastrofalną powódź na południu Polski, ale spadek zysku jest wyraźnie niższy od tego, którego obawiali się analitycy. Za nieco ponad tydzień poznamy strategię Grupy PZU na lata 2025-27.
Przedsiębiorca nie musi płacić składek społecznych m.in. wtedy, gdy ma inny tytuł do tych ubezpieczeń, jakim jest stosunek pracy. Warunkiem jest jednak, by osiągał z niego odpowiednie wynagrodzenie.
Połowa inwestorów zagranicznych ankietowanych przez firmę doradczą EY poinformowała o zmniejszeniu swych projektów po rozwiązaniu parlamentu przez prezydenta w czerwcu. W ankiecie zbierano w dniach 3-21 października opinie 200 decydentów.
Dostawy skroplonego gazu ziemnego z Rosji do Francji przekroczyły już w tym roku rekordowy poziom za cały 2022 rok. Głównym odbiorcą terminalu w Dunkierce jest dawna spółka zależna Gazpromu, znacjonalizowana przez niemiecki rząd.
W Europie jest 3,5 miliona firm zajmujących się turystyką. Zatrudniają 20 milionów ludzi. Jak zrobić, żeby utrzymać pozycję kontynentu odwiedzanego przez największą liczbę turystów? Nowy unijny komisarz ds. zrównoważonego transportu i turystyki, Apostolos Tzitzikostas, ma na to plan.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas