Wszystkie duże banki działające w Polsce posiadają sformalizowane strategie ESG (choć noszą one różne nazwy) i co ważne – nie są to tylko papierowe zapisy. Stawiane tam cele są monitorowane i raportowane, aktualizowane, a przede wszystkim mają wpływ na niemal wszystkie obszary działań banków.
Integracja celów
– Chcemy, by wdrażane przez nas konsekwentnie inicjatywy w ramach trzech filarów naszej strategii ESG – ochrona środowiska, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny, w jak największym stopniu przyczyniały się do pozytywnych zmian – dzisiaj i w przyszłości – zaznacza Magdalena Trzynadlowska, dyrektor biura zrównoważonego rozwoju w Banku Millennium.
W Millenium specjalnie powołany Komitet Zrównoważonego Rozwoju regularnie monitoruje działania podejmowane w ramach każdej inicjatywy przeprowadzanej przez rozmaite jednostki banku. – W ten sposób upewniamy się, że realizujemy założone zadania i kluczowe mierniki – wyjaśnia dyrektor Trzynadlowska.
– Strategia BNP Paribas integruje cele z zakresu zrównoważonego rozwoju na równi z celami biznesowymi banku. To ważny sygnał dla naszych interesariuszy – pracowników, dostawców, klientów czy akcjonariuszy – wskazujący na istotność podejmowanych od lat działań ESG we wszystkich obszarach naszej działalności – zaznacza Maria Krawczyńska, dyrektorka departamentu CSR i zrównoważonych finansów w Banku BNP Paribas.
Kaskadowa odpowiedzialność
W BNP Paribas członkowie zarządu są zobowiązani do realizowania rocznych celów ESG. Ambicje w zakresie rozwoju oferty zrównoważonych produktów wpisane są w cele całej wyższej kadry menedżerskiej, a w przypadku poszczególnych linii biznesowych – kolejno kaskadowane na zespoły sprzedażowe.