Od tego roku największe spółki są prawnie zobowiązane do corocznego sporządzania raportów ESG. Zobowiązuje je do tego dyrektywa unijna. Muszą już nie tylko publikować swoje dane finansowe, ale też raporty „niefinansowe”, w których odnoszą się do kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego. W kolejnych latach obowiązek ten będzie rozszerzany na coraz mniejsze podmioty.
Dziś „zrównoważony biznes” nie jest już kwestią mody, ale koniecznością. Raportowanie ESG odbywa się wedle określonych reguł, by raporty tworzone przez poszczególne firmy były porównywalne, co zagwarantuje rzetelną ocenę. Przedsiębiorstwa będą wdrażać obowiązki nałożone przez dyrektywy, przecierając ścieżki. Ten etap na pewno nie będzie łatwy.
W trakcie debaty chcielibyśmy porozmawiać o założeniach zrównoważonego biznesu. Jakie jest podejście konkretnych podmiotów? Jakie działania są w centrum ich zainteresowań? Czy to się opłaca? Dlaczego ten temat jest tak ważny? Czego oczekują od firm interesariusze – banki, ubezpieczyciele, akcjonariusze itp.? Będzie to także okazja do zastanowienia się nad wyzwaniami związanymi ze sporządzaniem raportów ESG, rozmowy o ambitnych regulacjach, o kwestiach organizacyjnych (przeszkolenie pracowników i oddelegowanie ich do nowych obowiązków). I o weryfikacji wskaźników zawartych w raportach ESG. W dyskusji udział wzięli:
- Paweł Walicki, Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej Centrum Medyczne CMP
- Piotr Glen, kierownik, Zespół Zrównoważonego Rozwoju i ESG, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
- Agnieszka Orłowska, wiceprezeska ABSL ds. ESG
Spotkanie poprowadziła redaktor Anita Błaszczak, „Rzeczpospolita”.