Oszczędności Polaków starczają najczęściej tylko na kilka miesięcy

Polacy mają setki miliardów złotych odłożonych na czarną godzinę. Ale osoby najbardziej narażone na skutki kryzysu gospodarczego, dysponują niewielką częścią tego bogactwa.

Aktualizacja: 15.05.2020 13:50 Publikacja: 14.05.2020 21:00

Oszczędności Polaków starczają najczęściej tylko na kilka miesięcy

Foto: Adobe Stock

Tylko na rachunkach bieżących, lokatach terminowych i w formie gotówki Polacy mieli zgromadzone na koniec marca prawie 1,2 bln zł. Część z tych pieniędzy wykorzystywanych jest na bieżące potrzeby, więc nie służą jako zaskórniaki na czarną godzinę, ale i tak kwoty są imponujące. Jeszcze pięć lat temu było to 0,82 bln zł, czyli o 30 proc. mniej.

– Oznacza to, że weszliśmy w pandemię i kryzys gospodarczy nie w tak dramatycznej sytuacji – przynajmniej jeśli chodzi o poziom oszczędności – niż gdyby miało to miejsce jeszcze kilka lat temu – komentuje Karol Pogorzelski, ekspert ING Banku Śląskiego. – W 2015 r. tylko mniej więcej połowa Polaków miała jakąś poduszkę finansową, przed wybuchem zarazy było to już nieco ponad 70 proc. Przez ostatnie cztery lata dzięki bardzo dobrej koniunkturze gospodarczej, spadającemu bezrobociu, rosnącym wynagrodzeniom i po części transferom socjalnym typu 500+ urosła nam klasa średnia – wyjaśnia.

Pozostało 84% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Finanse
Złoto po 3000 dolarów za uncję w 2025 roku?
Finanse
Pieniądze z rezerwy emerytalnej nie wystarczą nawet na trzy miesiące
Finanse
Najlepszy produkt długoterminowego oszczędzania
Finanse
Zakaz kopania kryptowalut w Rosji. Brakuje prądu do produkcji broni
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Materiał Partnera
Zadbajmy lokalnie o bankowość dla firm