Trwa sezon publikacji raportów za 2023 r. Był to okres pełen wyzwań. Polska znalazła się w gronie 26 krajów, które odnotowały dwucyfrowy wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw. Choć inflacja wyhamowała, to rok 2024 też nie będzie łatwy. Po dwóch latach stopniowego zwiększania się liczby niewypłacalności w 2022 r. (+1 proc.) i 2023 r. (+7 proc.), dynamika w tym roku przyspieszy jeszcze mocniej (+9 proc.) przed ustabilizowaniem się w 2025 r. – wynika z prognoz Allianz Trade.
Ekonomia, wojna oraz hakerzy
Zdaniem ekspertów w 2024 r. pomimo lepszych perspektyw wzrost gospodarczy pozostanie poniżej trendu sprzed pandemii. W Polsce jak dotychczas niewypłacalne są głównie firmy najmniejsze, a podstawową przyczyną ich problemów nie są opóźnienia należności (one są zazwyczaj efektem wtórnym), tylko niska rentowność.
W tym trudnym otoczeniu rynkowym audytorzy badają sprawozdania finansowe firm. Polska Agencja Nadzoru Audytowego wypunktowała zagadnienia, na które rewidenci powinni w tym roku zwrócić szczególną uwagę. Oprócz standardowych czynników ryzyka o charakterze ekonomicznym pojawia się wątek wojny na Ukrainie.
Sankcje wdrożone przez Unię Europejską skutkowały wpisaniem niektórych podmiotów na listy sankcyjne, co uniemożliwiało im działalność gospodarczą. Z kolei obostrzenia importowe i eksportowe powodują konieczność ciągłej weryfikacji listy kontrahentów oraz źródeł pochodzenia kupowanych towarów i usług. Dla biegłych rewidentów oznacza to również konieczność sprawdzania czy badane podmioty nie naruszają przepisów.
Sankcje mają też bezpośrednie przełożenie na branżę audytorską. Od 4 czerwca 2022 r., w związku z wejściem w życie szóstego pakietu sankcyjnego, obowiązuje zakaz świadczenia usług audytowych i księgowych dla podmiotów z Federacji Rosyjskiej. Firmy audytorskie powinny zatem szczegółowo weryfikować warunki każdego zlecenia.