Tureccy producenci tekstyliów skarżą się rządowi, że lira jest zbyt… mocna

Eksporterzy w Turcji uważają, że lira, czyli narodowa waluta, jest za silna. Chcą tymczasowego wprowadzenia jej równoległego kursu.

Publikacja: 11.01.2023 14:05

Stambuł

Stambuł

Foto: AFP

Przedstawiciele tureckiej branży tekstylnej spotkali się w grudniu z Nureddinem Nebatim, ministrem finansów. Poprosili go o wprowadzenie równoległego kursu liry, po którym mieliby prawo wymieniać swoje przychody eksportowe – ujawnił w rozmowie z agencją Bloomberga Ramazan Kaya, przewodniczący Tureckiego Stowarzyszenia Producentów Ubrań.

Zdaniem przedstawicieli tej branży, lira nie osłabła w zeszłym roku odpowiednio dużo, zwłaszcza jeśli brać pod uwagę inflację (która osiągnęła szczyt na poziomie 85 proc., a w grudniu wyhamowała do 62 proc.). Skarżą się oni na rosnące koszty i groźbę recesji na rynku europejskim. Zdaniem lobby producentów tekstyliów, odpowiednim kursem wymiany byłyby 23 liry za 1 dolara. W środę po południu za 1 USD płacono 18,78 lir. Chcą, by równoległy kurs obowiązywał przez dziewięć miesięcy.

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Finanse
Pieniądze z rezerwy emerytalnej nie wystarczą nawet na trzy miesiące
Finanse
Najlepszy produkt długoterminowego oszczędzania
Finanse
Zakaz kopania kryptowalut w Rosji. Brakuje prądu do produkcji broni
Materiał Partnera
Zadbajmy lokalnie o bankowość dla firm
Materiał Promocyjny
Europejczycy chcą ochrony klimatu, ale mają obawy o koszty
Finanse
Wybór Trumpa szczęśliwą chwilą dla miliarderów