Części funduszy udało się wydostać na powierzchnię

Rok 2022 kosztował sporo nerwów zarządzających funduszami oraz inwestorów, z których wielu na nowo poznało słowo: zmienność.

Publikacja: 04.01.2023 03:00

Części funduszy udało się wydostać na powierzchnię

Foto: AdobeStock

Zdecydowana większość funduszy inwestycyjnych zakończyła 2022 r. na czerwono, jednak ostatni kwartał zeszłego roku był na ogół korzystny dla inwestorów – wynika z danych serwisu Analizy.pl. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zeszłego roku tylko jedna grupa funduszy (obligacji zagranicznych) przyniosła straty. Z drugiej strony kilka grup tylko w ciągu jednego kwartału zarobiło średnio po kilkanaście procent. Najmocniej w tym czasie rosły akcje rynków wschodzących oraz polskich. Te pierwsze zarobiły przeciętnie po 22,6 proc. Z kolei portfele akcji polskich wypracowały średnio niemal 20 proc. zysku. O ile jednak w przypadku akcji nawet tak wysokie stopy zwrotu nie są czymś niespotykanym, o tyle zachowanie funduszy dłużnych już zwraca uwagę każdego. Dla tej kategorii aktywów końcówka 2022 r. była bardzo ważna, bo pozwoliła wymazać znaczną część wcześniej poniesionych strat. Dla wielu uczestników funduszy przecena inwestycji okazała się na tyle zaskakująca, że zdecydowali się oni wycofać resztę swoich oszczędności. Pod względem napływów dla TFI rok 2022 był ciężkim okresem – do listopada z funduszy wypłacono ponad 23 mld zł netto.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Finanse
HSBC kończy zarabiać w Rosji. Nie chciał, ale musiał
Finanse
Rząd deklaruje bliski koniec prac nad podwyżką zasiłku pogrzebowego
Finanse
Utrudnienia dla klientów banków. Komunikaty wydały m.in. PKO BP, ING i mBank
Finanse
Złoto po 3000 dolarów za uncję w 2025 roku?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Finanse
Pieniądze z rezerwy emerytalnej nie wystarczą nawet na trzy miesiące