Dług pod presją. Bank Anglii chwilowo pomógł rynkom

Interwencja Banku Anglii nie sprawiła, by optymizm na dłużej zagościł na rynkach. Sił w starciu z rynkowym chaosem próbują też jednak niektóre azjatyckie banki centralne.

Publikacja: 30.09.2022 03:00

Dług pod presją. Bank Anglii chwilowo pomógł rynkom

Foto: Bloomberg

Rentowność brytyjskich obligacji dziesięcioletnich rosła w czwartek i przekraczała po południu 4,2 proc. Dzień wcześniej zniżkowała z 4,6 proc. do 4,05 proc., po tym jak Bank Anglii ogłosił, że rozpoczyna program nielimitowanego skupu rządowego długu o dłuższych okresach zapadalności (wynoszących od 20 lat). Środowy komunikat brytyjskiego banku centralnego stał się impulsem również do spadku rentowności obligacji innych krajów, w tym USA, i do ogólnej poprawy nastrojów na rynkach globalnych. Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich zeszła w środę poniżej 4 proc. i cofnęła się do 3,7 proc. W czwartek wynosiła już jednak 3,85 proc. Optymizm dostarczony na rynki przez Bank Anglii nie starczył więc na długo. Inwestorzy wciąż są bowiem przekonani, że amerykański Fed będzie w nadchodzących miesiącach nadal agresywnie podwyższał stopy procentowe, nie zważając na groźbę recesji i wstrząsy na rynkach.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Finanse
Złoto po 3000 dolarów za uncję w 2025 roku?
Finanse
Pieniądze z rezerwy emerytalnej nie wystarczą nawet na trzy miesiące
Finanse
Najlepszy produkt długoterminowego oszczędzania
Finanse
Zakaz kopania kryptowalut w Rosji. Brakuje prądu do produkcji broni
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Materiał Partnera
Zadbajmy lokalnie o bankowość dla firm