Dług pod presją. Bank Anglii chwilowo pomógł rynkom

Interwencja Banku Anglii nie sprawiła, by optymizm na dłużej zagościł na rynkach. Sił w starciu z rynkowym chaosem próbują też jednak niektóre azjatyckie banki centralne.

Publikacja: 30.09.2022 03:00

Dług pod presją. Bank Anglii chwilowo pomógł rynkom

Foto: Bloomberg

Rentowność brytyjskich obligacji dziesięcioletnich rosła w czwartek i przekraczała po południu 4,2 proc. Dzień wcześniej zniżkowała z 4,6 proc. do 4,05 proc., po tym jak Bank Anglii ogłosił, że rozpoczyna program nielimitowanego skupu rządowego długu o dłuższych okresach zapadalności (wynoszących od 20 lat). Środowy komunikat brytyjskiego banku centralnego stał się impulsem również do spadku rentowności obligacji innych krajów, w tym USA, i do ogólnej poprawy nastrojów na rynkach globalnych. Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich zeszła w środę poniżej 4 proc. i cofnęła się do 3,7 proc. W czwartek wynosiła już jednak 3,85 proc. Optymizm dostarczony na rynki przez Bank Anglii nie starczył więc na długo. Inwestorzy wciąż są bowiem przekonani, że amerykański Fed będzie w nadchodzących miesiącach nadal agresywnie podwyższał stopy procentowe, nie zważając na groźbę recesji i wstrząsy na rynkach.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem