Aktualizacja: 22.11.2024 02:44 Publikacja: 09.08.2022 03:00
Foto: Adobe Stock
Ustawa dotycząca finansowania przedsięwzięć społecznościowych oraz pomocy kredytobiorcom weszła w życie pod koniec lipca, co oznacza, że platformy crowdfundingowe mogą zacząć ubiegać się o licencję zezwalającą na działalność po zakończeniu okresu przejściowego. Aby podmioty mogły szybciej dostosować się do nowych przepisów, w poniedziałek UKNF opublikował na swojej stronie formularz pomocny przy składaniu wniosku oraz potencjalnie ułatwił sam proces.
– Uwagę zwraca wymóg dołączania do wniosku opisów wymaganych ustawą rozwiązań, zamiast przedstawienia regulaminów czy procedur. To powinno skrócić i uprościć procedurę przyznawania licencji na świadczenie usług finansowania społecznościowego – skomentował dla „Rzeczpospolitej” Rafał Mikusiński, zastępca przewodniczącego KNF, odpowiedzialny w UKNF za nadzór nad rynkiem kapitałowym. Oznacza to, że składając wniosek, podmioty będą mogły podawać jedynie opisy tego, jak zamierzają wdrożyć nowe rozwiązania, zamiast pełnych procedur i regulaminów ich funkcjonowania.
"Bycze" prognozy dla złota wciąż się pojawiają. Nawet jednak optymiści spodziewają się, że droga do nowych rekordów może być bardzo wyboista.
Mimo że Fundusz Rezerwy Demograficznej istnieje od 22 lat i cały czas płacimy do niego składkę.
Choć malkontenci narzekają, że PPK rosną zbyt wolno, a liczba ich uczestników jest daleka od oczekiwań, to ci, którzy do nich przystąpili, raczej się nie skarżą.
Kreml wprowadza zakaz miningu, czyli kopania kryptowalut. W wielu regionach Rosji kopanie cyfrowych pieniędzy urosło do niebotycznych rozmiarów. Zdaniem władz mining „zjada cały wolny prąd”, co nie pozwala na podłączanie do sieci nowych klientów. Ale jest też inny problem.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Regulacje, technologia, podatek bankowy, konkurencja – tematy te spędzają sen z powiek bankierom. Jak odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się świata?
Przed XV-wieczną kamienicą w Lublinie do niedawna często stał Rolls-Royce. Dziś Janusz Palikot nie ma już ani luksusowego auta, ani kamienicy, którą właśnie przejęła spółka Specinvest. Palikot był jej winny 39,25 mln zł. Dla tego wierzyciela komornik licytuje też akcje Manufaktury.
Lubelski komornik ogłosił dwie licytacje akcji Manufaktury Piwa Wódki i Wina. Akcje Manufaktury zostały wycenione na 1,5 mln oraz 4,8 mln zł mimo gigantycznych problemów finansowych spółki. Holding może jednak czekać cała seria egzekucji.
UOKiK zbada, czy mechanizmy wykorzystywane przez serwisy Zrzutka.pl, Pomagam.pl oraz Siepomaga.pl wyczerpują definicję „zwodniczych interfejsów”. Właściciel Zrzutki odpiera zarzuty UOKiK.
Facebook zrezygnuje z organizowania na platformie crowdfundingowych akcji. Plan jest taki, by odsyłać do serwisów zewnętrznych. Koncern właśnie szuka partnerów w Polsce.
Rząd i Komisja Europejska muszą zapewnić uczciwe warunki egzekwowania VAT od platform.
4fund.com, zagraniczna noga popularnej nad Wisłą platformy do internetowych zbiórek Zrzutka.pl, idzie jak burza. Generuje ruch trzy razy większy, niż zakładano.
Wojna za wschodnią granicą otworzyła nasze portfele. Polskie serwisy donacyjne zanotowały idące w setki milionów wpływy na pomoc. Ile wydaliśmy, gdzie i na co?
Wzrost limitów zbiórek z 1 na 5 mln euro nie rozpędził rynku – po rekordowych zbiórkach crowdfundingu udziałowego nie ma już śladu. Romantyczną gorączkę duszą obowiązkowe licencje oraz listing act.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas