Pandemia szkodzi PPK. Chętnych mniej niż oczekiwano

Prawie 1,7 mln osób, czyli 30,4 proc. pracowników małych, średnich i dużych firm oszczędza pieniądze na czas emerytury w pracowniczych planach kapitałowych. Aktywa zgromadzone w PPK to 2,7 mld zł.

Aktualizacja: 21.12.2020 15:12 Publikacja: 21.12.2020 15:05

Pandemia szkodzi PPK. Chętnych mniej niż oczekiwano

Foto: Adobe Stock

Polski Fundusz Rozwoju podsumował w poniedziałek trzy pierwsze etapy wdrażania programu pracowniczych planów kapitałowych. Z przedstawionych przezeń wyliczeń wynika, że do PPK przystąpiło dotąd 1 688 579 mln osób, czyli 30,4 proc. pracowników małych, średnich i dużych firm. Po doliczeniu do tego uczestników pracowniczych programów emerytalnych liczba pracowników oszczędzających na czas emerytury w obu tych programach rośnie do przeszło 2 mln i 33,4 proc. W samym PPK największą grupę uczestników stanowią pracownicy dużych firm, które zatrudniają co najmniej 250 osób. Firmy te uruchamiały ten program w drugiej połowie zeszłego roku. Dziś jest w nim przeszło 1,2 mln ich pracowników, a partycypacja sięga tu 35,6 proc. W małych firmach, które zatrudniają od 20 do 49 pracowników, a także w średnich, które zatrudniają od 50 do 249 osób, jest gorzej. Firmy te zakończyły proces uruchamiania PPK w listopadzie 2020 r. W małych przystąpiło do niego nieco ponad 119 tys. pracowników, czyli 22,3 proc., w średnich niemal 360 tys., czyli 21,9 proc. To wyniki znacznie gorsze od oczekiwań. A eksperci i tak zwracają uwagę, że PFR sztucznie podciągnął je w górę, liczbę uczestników odniósł bowiem do pracowników firm, które uruchomiły PPK, a nie do wszystkich. Tymczasem blisko 9 tys. firm nie podpisało umów o zarządzanie PPK, choć miały taki obowiązek, zaś w 32 tys. nie było aktywnych PPK.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Finanse
Złoto po 3000 dolarów za uncję w 2025 roku?
Finanse
Pieniądze z rezerwy emerytalnej nie wystarczą nawet na trzy miesiące
Finanse
Najlepszy produkt długoterminowego oszczędzania
Finanse
Zakaz kopania kryptowalut w Rosji. Brakuje prądu do produkcji broni
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Materiał Partnera
Zadbajmy lokalnie o bankowość dla firm