Aktualizacja: 14.11.2024 08:13 Publikacja: 09.03.2022 10:06
Foto: Olga Maltseva
Regulator wprowadził również ograniczenia dotyczące dostępu do kont bankowych denominowanych w obcych walutach. Ich właściciele będą mogli wyciągnąć nie więcej niż po 10 tys. USD. Transfery środków z tych kont będą możliwe jedynie w dolarach.
W środę rano wznowiono handel rublami na rynku moskiewskim. Rosyjska waluta umacniała się w pierwszych minutach sesji o 8 proc. a jej notowania sięgały 111 rubli za 1 dolara. Kurs szybko jednak wrócił w okolice 130 rubli za 1 USD. Od początku roku rubel stracił ponad 40 proc. wobec dolara.
Regulacje, technologia, podatek bankowy, konkurencja – tematy te spędzają sen z powiek bankierom. Jak odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się świata?
W dniu ogłoszenia zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich majątki dziesięciu najbogatszych potentatów biznesowych na Ziemi urosły łącznie o 64 mld dol. Do końca tygodnia jeszcze trochę się powiększyły.
Infrastruktura powinna być wydajna, bezpieczna i tania. Musi być więc oparta na rozwiązaniach technologicznych – mówi Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i izby KDPW_CCP.
Jak na wyniki wyborów reagują rynki finansowe w USA i na świecie? Jak komentują to analitycy i eksperci? Najnowsze informacje i opinie śledzimy w naszej relacji na żywo.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Brytyjskie media donoszą o niełatwej decyzji, którą miał niedawno podjąć król Karol III. Chodzi o odcięcie od funduszy królewskich księcia Andrzeja. Jak podaje prasa, finalna decyzja już zapadła i dotyczy m.in. kosztów ochrony księcia.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Rośnie presja na szefową Banku Rosji. Kreml, który co trzeci rubel wydaje na swoją wojnę, pilnie potrzebuje pieniędzy. Dodruk pomoże zasypać rublami dziurę budżetową.
Rosyjski reżim zdecydował, że dolary nie są obywatelom federacji do niczego potrzebne. Zamiast nich powinni uwierzyć w ruble i kupować państwowe papiery dłużne. Sami Rosjanie wiedzą jednak swoje i polują na dolary na czarnym rynku.
Nie pomogło skokowe podniesienie przez Bank Rosji bazowej stopy do 21 procent. Rubel ciągle traci na wartości z powodu wojny Putina i taniejącej ropy. Chiński juan jest w Rosji najdroższy od roku.
W poniedziałek rubel znacznie osłabił się w stosunku do dolara i euro - walut, które władze rosyjskie uważają za „toksyczne”, a reszta świata w nich właśnie handluje, uważając za najbardziej bezpieczne.
Większość sklepów na największych terminalach dubajskiego lotniska zaczęła przyjmować ruble.
We wtorek rano rubel notowany jest na minusie przy wciąż niskiej aktywności na rosyjskim rynku finansowym, spadku eksportu oraz coraz większych trudnościach z realizacją importu. Wpływ na tracącego na wartości rubla ma też utrzymujący się trzeci dzień spadek cen ropy.
Wzorem Waszyngtonu Londyn nałożył sankcje na Moskiewską Giełdę, Krajowe Centrum Rozliczeniowe (NCC) i Krajowy Depozyt Rozliczeniowy (NSD). Na czarnej liście znalazł się też m.in. szef giełdy, watażkowie z Czeczenii i największy ubezpieczyciel Rosji.
W ostatnim dniu kwietnia rosyjska waluta szybko traci na wartości. Kurs euro przekroczył 100 rubli a dolara - 93 rubli. Analitycy wymieniają wiele możliwych przyczyn, poza jedną… toczoną przez Rosję wojną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas