Aktualizacja: 04.01.2022 21:00 Publikacja: 04.01.2022 21:00
Foto: Adobe Stock
Serwis MojePPK ruszył z początkiem 2022 r. To duża pomoc dla uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych. Chodzi o to, że korzystający z tego programu, gdy zmienia pracę, może przenieść oszczędności z dotychczasowego rachunku PPK na rachunek u nowego pracodawcy lub pozostawić sobie oba. W związku z tym dojdzie do sytuacji, gdy w trakcie kariery zawodowej użytkownik będzie posiadał kilka, a nawet kilkanaście rachunków PPK. Ta sama sytuacja dotyczy osób, które jednocześnie pracują u więcej niż jednego pracodawcy. I właśnie po to, by ułatwić dostęp do informacji o posiadanych rachunkach oraz wartości zgromadzonych na nich oszczędności powstał serwis MojePPK. Zbiera i łączy on dane z ewidencji PPK, prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju, który odpowiada za wdrożenie i funkcjonowanie tego programu.
"Bycze" prognozy dla złota wciąż się pojawiają. Nawet jednak optymiści spodziewają się, że droga do nowych rekordów może być bardzo wyboista.
Mimo że Fundusz Rezerwy Demograficznej istnieje od 22 lat i cały czas płacimy do niego składkę.
Choć malkontenci narzekają, że PPK rosną zbyt wolno, a liczba ich uczestników jest daleka od oczekiwań, to ci, którzy do nich przystąpili, raczej się nie skarżą.
Kreml wprowadza zakaz miningu, czyli kopania kryptowalut. W wielu regionach Rosji kopanie cyfrowych pieniędzy urosło do niebotycznych rozmiarów. Zdaniem władz mining „zjada cały wolny prąd”, co nie pozwala na podłączanie do sieci nowych klientów. Ale jest też inny problem.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Regulacje, technologia, podatek bankowy, konkurencja – tematy te spędzają sen z powiek bankierom. Jak odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się świata?
Jak przedłużyć umowę o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi? Często wystarczy aneks.
Polski system emerytalny słabo wypada na tle większości systemów stosowanych w blisko 50 badanych pod tym kątem krajów świata.
Od dodatku motywacyjnego przysługującego pracownikom m.in. pomocy społecznej odprowadzane są składki ZUS i podatek dochodowy. Należy od niego także naliczać i odprowadzać wpłaty do PPK. Tak jak od każdego innego składnika wynagrodzenia, od którego naliczane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Jeżeli w dniu planowego zawarcia umowy o prowadzenie PPK pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym, trzeba sprawdzić, czy w tym miesiącu uzyskał ze stosunku pracy przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W przypadku gdy pracownik uzyskał taki przychód, termin „zapisania” go do PPK nie ulega przesunięciu.
Obowiązki związane z PPK wdrożonym w konkretnej firmie czy instytucji, w większości spoczywają na podmiotach zatrudniających (m.in. pracodawcach czy zleceniodawcach).
Wpłata podstawowa, finansowana przez uczestnika Pracowniczych Planów Kapitałowych, wynosi 2% jego wynagrodzenia. Uczestnik PPK może finansować także wpłatę dodatkową.
Bez inicjatywy pracownika nowy pracodawca nie podejmie się pośrednictwa w transferze jego oszczędności zgromadzonych w PPK. Na złożenie oświadczenia pracownik ma tylko 7 dni od zapisania go do PPK.
Portal mojePPK doniósł, że w sierpniu mocno wzrosła liczba uczestników PPK i ich aktywa. Eksperci kręcą nosem i mówią o propagandzie sukcesu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas