Aktualizacja: 22.11.2024 02:03 Publikacja: 11.10.2021 14:32
Foto: AdobeStock
Coraz mniej Polaków korzysta z gotówki, a w czasie pandemii ta tendencja przyspieszyła, napędzana rządowymi zaleceniami. Jak wynika z danych z Narodowego Banku Polskiego, w pierwszym półroczu 2021 roku Polacy wykonali 3,3 mld transakcji na łączną sumę 221 mld zł - to historyczny rekord. W tym samym czasie liczba wypłat gotówki wyniosła 234 mln, a więc była najniższa, odkąd w 2005 roku zaczęto udostępniać takie dane.
"Bycze" prognozy dla złota wciąż się pojawiają. Nawet jednak optymiści spodziewają się, że droga do nowych rekordów może być bardzo wyboista.
Mimo że Fundusz Rezerwy Demograficznej istnieje od 22 lat i cały czas płacimy do niego składkę.
Choć malkontenci narzekają, że PPK rosną zbyt wolno, a liczba ich uczestników jest daleka od oczekiwań, to ci, którzy do nich przystąpili, raczej się nie skarżą.
Kreml wprowadza zakaz miningu, czyli kopania kryptowalut. W wielu regionach Rosji kopanie cyfrowych pieniędzy urosło do niebotycznych rozmiarów. Zdaniem władz mining „zjada cały wolny prąd”, co nie pozwala na podłączanie do sieci nowych klientów. Ale jest też inny problem.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Regulacje, technologia, podatek bankowy, konkurencja – tematy te spędzają sen z powiek bankierom. Jak odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się świata?
Turcy postanowili walczyć z finansową szarą strefą. Zapowiedzieli wprowadzenie limitu transakcji gotówkowych.
Połowa Polaków korzystała już z usługi cash back i wypłacała gotówkę w sklepie. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza w czasie wakacji, ale często niestety płatne.
Unia Europejska chce, aby zrzeszone we Wspólnocie kraje kontrolowały dokonywane w nich transakcje gotówkowe. Obostrzenia czekają nie tylko firmy.
Walka z praniem brudnych pieniędzy może mocno ograniczyć obrót gotówkowy. Rada Europejska i Parlament Europejski dogadały się w spawie nowych reguł płacenia gotówką.
Równowartość blisko 87 mld zł wybrali w minionym roku ze swoich kont bankowych obywatele Rosji. Każdy atak Ukrainy powodował opróżnianie kont. Największy jednak run na banki miał miejsce podczas puczu Grupy Wagnera.
Polacy coraz częściej korzystają z płatności bezgotówkowych, ale wciąż są miejsca, gdzie konsumenci nie mają możliwości wyboru metody płatności.
Na polskim rynku płatności kartowe akceptuje ponad 1,2 mln urządzeń płatniczych. To dwa razy więcej niż 6 lat temu.
Podczas transakcji przedsiębiorcy muszą pamiętać o wielu sprawach, jedną z nich jest konieczność pilnowania limitu płatności gotówkowych, którego przekroczenie może przynieść negatywne skutki dla biznesu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas