Coraz więcej kobiet dba o swoje bezpieczeństwo finansowe

O bolączkach kobiecych finansów czyli m.in. niższych płacach, częstszych okresach bezskładkowych, gorszych stanowiskach, niższym wieku emerytalnym i jego konsekwencji czyli niskich emeryturach – rozmawiali w środę w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie uczestnicy konferencji „Bezpieczeństwo finansowe kobiet” zorganizowanej przez PFR Portal PPK, przy udziale m.in. Fundacji GPW.

Publikacja: 06.10.2021 16:58

Coraz więcej kobiet dba o swoje bezpieczeństwo finansowe

Foto: Adobe Stock

Zdaniem uczestników konferencji, jeszcze nie tak dawno to mężczyźnie przypisana była rola zarabiania pieniędzy i ich pomnażania, a kobietom przypisane były inne role. To się jednak zmienia, rośnie procent kobiet wśród oszczędzających.

- Ważne jest wzięcie odpowiedzialności za swoje finanse i za siebie. Budowanie niezależności. Także finansowej – przekonywała Olga Jacek, prezes zarządu Phinance SA.

- Nie wystarczy samo powiedzenie: chcę oszczędzać. Ważne jest precyzyjne określenie celu i umieszczenie go w ramie czasowej. Cel musi być też realny. Musi być wiadomo ile chcemy oszczędzić, po co i do kiedy – przekonywała Danuta Duszeńczuk-Chmiel, autorka bloga Kobiece Finanse. Przekonywała, że w procesie oszczędzania ważne jest też śledzenie postępów. I że warto w tym celu wybrać na przykład jeden dzień w tygodniu, w którym pochylimy się nad celem, zbadamy czy robimy postępy, czy stoimy w miejscu. – Oszczędzanie to nie tylko wyrzeczenia. Ważne są też kamienie milowe. Jeśli więc, na drodze do założonego celu osiągniemy jakąś założoną wcześniej kwotę, to się nagródźmy. Pójdźmy do kina, z koleżanką na kawę czy do spa. Żeby to było przyjemne, żeby dobrze się kojarzyło – zachęcała Danuta Duszeńczuk-Chmiel.

Zdaniem Izabeli Olszewskiej, wiceprezes GPW, niesłychanie ważna, ale też zaniedbana jest edukacja finansowa. – W szkołach uczymy o niej za późno i za mało. To się musi zmienić – przekonywała Olszewska.

- Niskie stopy procentowe sprawiają, że oszczędzający odwracają się już nie tylko od lokat bankowych, ale także od instrumentów dłużnych. Zwracają się w stronę produktów z komponentem akcyjnym – mówiła Marlena Janota, członek zarządu Santander TFI. Wskazała przy tym na PPK.

Do oszczędzania w PPK, ale też IKE i IKZE przekonywali też eksperci PFR Portal PPK. - W pierwszej kolejności warto wybrać PPK, bo aby tu oszczędzać nie trzeba w zasadzie nic robić. Nie ma też takiego drugiego produktu, w którym do naszych oszczędności dokładają się nasz pracodawca i państwo – mówił Krzysztof Słomiński. – W efekcie do każdej odłożonej w PPK złotówki, drugą dokładają właśnie pracodawca i państwo – stwierdził Dawid Korczyński. Przekonywali też, że w budowaniu poduszki finansowej warto wykorzystywać IKE i IKZE.

- Giełda jest idealna do budowania bogactwa, trudno to jednak zrobić bez pieniedzy – stwierdził Przemysław Gerschmann, doradca zarządu GPW. Przyznał, że zarabianie na giełdzie jest trudne, trzeba mieć wiedzę i doświadczenie, umieć poruszać się między wzrostami i spadkami, przyjąć jak najdłuższy horyzont czasowy.

Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Finanse
Chcesz obniżyć podatek PIT? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Finanse
Ameryka nie wykopie wszystkich bitcoinów. Obietnica Trumpa nie do spełnienia