Walka o duszę

22 lipca rozpoczęły się zdjęcia do najnowszego filmu Marcina Wrony „Chrzest”. Jego akcja toczy się w środowisku przestępczym i opowiada o próbie ucieczki od zła

Publikacja: 27.07.2009 17:45

Marcin Wrona

Marcin Wrona

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Scenariusz został oparty na kanwie prawdziwej historii chłopaka (filmowy Michał) z polskiej prowincji, który po kryminalnym epizodzie w swoim rodzinnym miasteczku, trafia do Warszawy.

Michał boi się zemsty i pragnie przed nią uchronić swoją rodzinę. Chce uciec od kryminalnej przeszłości, ale niestety ciąży na nim wyrok mafii.

Na chrzcie dziecka Michała pojawia się jego przyjaciel Janek. Jego dążenia są zupełnie inne, chce być taki jak kiedyś Michał. Imponuje mu kryminalny świat. Rozpoczyna się „walka o duszę” Janka, między Michałem, a szefem gangu.

Tekst scenariusza zawiera religijne odniesienia do tematu „zaprzedania duszy” i rytualnej ofiary. Tak jak w tragedii antycznej historia splata losy trójki bohaterów, prowadząc do nierozwiązywalnego konfliktu z siłami dobra i zła.

[ramka]

[b]Obsada filmu:[/b]

Tomasz Schuchardt – Janek

Wojciech Zieliński – Michał

Natalia Rybicka – Magda (żona Michała)

Adam Woronowicz – Gruby (szef mafii)

Michał Koterski – Łysy (prawa ręka Grubego)

Paweł Tomaszewski ¬ Wyżelowany (członek mafii)

[b]Ekipa: [/b]

Zdjęcia – Paweł Flis

Montaż – Piotr Kmiecik

Scenografia - Dorota Łacek-Gorczyca

Kostiumy – Katarzyna Śrubka

Charakteryzacja – Beata Matuszczak

Kierownicy produkcji – Marek Rudnicki, Magdalena Jóźwiak

Producent – Leszek Rybarczyk - Studio Filmowe Odeon

[link=http://www.odeon.com.pl/#&szBrowserTitle=REZYSERZY&szLang=pl&iTimer=16943&szItem=productionDirectors&szSubPage=p]www.odeon.com.pl[/link]

[/ramka]

[ramka]

[b]Marcin Wrona[/b] to jeden z najlepszych reżyserów młodego pokolenia. W 2001 roku jego studencki film „Człowiek magnes” zdobył uznanie na wielu festiwalach m.in. zwyciężył w kategorii Najlepszy Film Studencki na Tribeca Film Festiwal organizowanym przez Roberta De Niro i Martina Scorsese w Nowym Jorku.

Krótkometrażowy film w jego reżyserii, pt. „Telefono” (2004) został doceniony przez Pedro Almodovara i dołączony do specjalnego wydania kolekcji filmów hiszpańskiego reżysera.

Jego debiut fabularny „Moja krew” rozpoczął właśnie podróż po festiwalowych ekranach (Nagroda Dziennikarzy oraz za scenariusz na festiwalu debiutów Młodzi i Film w Koszalinie 2009 oraz Grand Prix polskiej edycji i trzecie miejsce w międzynarodowym finale konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill 2007).

Marcin Wrona reżyserował też spektakle dla Teatru TV. Za „Pasożyta” w 2004 roku otrzymał nagrodę za debiut reżyserski na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie. W 2005 roku wyreżyserował sztukę pt.: „Skaza” (nagroda jury na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach 2006 oraz Nagroda za Reżyserię na Festiwalu „Dwa Teatry” Sopot 2006). Potem była „Kolekcja” (2006 r.) oraz „Doktor Halina” (2008 – Nagroda na New York Festivals 2009) – przedstawienia nagradzane za kreacje aktorskie na festiwalu w Sopocie. W TR Warszawa wystawił spektakl „Uwięzieni” (2004 r.).

Jest absolwentem filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy, studiował też w Binger Film Institute w Amsterdamie (2005 r.).

Od czterech lat wykłada reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Właśnie rozpoczęły się zdjęcia do jego najnowszego filmu „Chrzest”.

[/ramka]

Film
Gwiazda o polskich korzeniach na wyspie Bergmana i program Anji Rubik
Film
Arkadiusz Jakubik: Zagram Jacka Kuronia. To będzie opowieść o wielkiej miłości
Film
Leszek Kopeć nie żyje. Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej miał 73 lata
Film
Powstaje nowy Bond. Znamy aktorów typowanych na agenta 007
Film
Mają być dwie nowe „Lalki”. Netflix miał pomysł przed TVP