Różyczka ****

Oparta na faktach – taka jest historia opowiedziana przez Jana Kidawę-Błońskiego („Skazany na bluesa”).

Publikacja: 11.03.2010 05:04

Rożek prosi Kamilę, by nawiązała znajomość z pisarzem Adamem Warczewskim

Rożek prosi Kamilę, by nawiązała znajomość z pisarzem Adamem Warczewskim

Foto: Monolith

[b]Czytaj też - [link=hhttp://www.rp.pl/artykul/9131,444785_Agentka_w_sidlach_uczuc.html]Agentka w sidłach uczuć[/link]

[link=http://www.rp.pl/galeria/9131,1,444785.html]Zobacz Fotosy z filmu[/link][/b]

Różne jej warianty rozgrywały się w wielu krajach byłego obozu komunistycznego. Szukając w Polsce odpowiedników ekranowych postaci, trudno nie pomyśleć np. o Pawle Jasienicy i donoszącej na niego SB żonie Zofii Darowskiej.

Najważniejszy na ekranie jest rozgrywający się w 1967 r. dramat trojga ludzi, którzy przegrali z systemem. Ponieśli klęskę moralną, odebrano im możliwość decydowania o sobie, pozbawiono życia – żadnej z tych postaci los nie oszczędził.

W centrum opowieści reżyser umieścił głupiutką i atrakcyjną Kamilę Sakowicz (Boczarska). Dziewczyna spotyka się z Romanem Rożkiem (Więckiewicz). Mężczyzna z początku utrzymuje, że pracuje w Centrali Handlu Zagranicznego, z czasem okazuje się, że jest po prostu esbekiem. Ale wtedy Kamila jest już na tyle zakochana, że nie przeszkadza jej jego zajęcie.

Pewnego dnia Rożek – próbujący w pracy nadgorliwością zamaskować swój sekret – prosi Kamilę, by nawiązała znajomość z pisarzem Adamem Warczewskim (Seweryn). Ma zyskać jego zaufanie i donosić na niego. Wmawia dziewczynie, że literat jest niebezpiecznym dla Polski syjonistą i zakamuflowanym Żydem. I właśnie by go zdemaskować, Kamila ma zostać TW „Różyczką”. Oczarowanie wdowca nie nastręcza pięknej kobiecie problemów (przy okazji: nosi szpilki i stroje, które są specjalnie dla niej przygotowane przez SB). I tu psychologiczne niuanse nieco ustępują wątkowi miłosnemu, podkreślanemu zresztą ciągle obecną muzyką Michała Lorenca.

Kamila zakochuje się w Warczewskim (dla dziewczynki z sierocińca uosabia on zapewne niepoznanego ojca) i przyjmuje jego oświadczyny. I tak „Różyczka” – obcując z szarmanckim mężem – przechodzi metamorfozę. Zaczyna rozumieć, że popełniła błąd. Jednak na jego naprawę jest za późno. „Różyczka” to jeden z niewielu polskich filmów poruszających temat nagonki na polskich Żydów w 1968 r. Reżyser w udany sposób przypomniał ówczesne wielkie ludzkie dramaty przez pryzmat niszczącej namiętności.

[i]

Polska 2010, reż. Jan Kidawa-Błoński, wyk. Magdale- na Boczarska, Robert Więckiewicz, Andrzej Seweryn [/i]

[b]Czytaj też - [link=hhttp://www.rp.pl/artykul/9131,444785_Agentka_w_sidlach_uczuc.html]Agentka w sidłach uczuć[/link]

[link=http://www.rp.pl/galeria/9131,1,444785.html]Zobacz Fotosy z filmu[/link][/b]

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Film
Gwiazda o polskich korzeniach na wyspie Bergmana i program Anji Rubik
Film
Arkadiusz Jakubik: Zagram Jacka Kuronia. To będzie opowieść o wielkiej miłości
Film
Leszek Kopeć nie żyje. Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej miał 73 lata
Film
Powstaje nowy Bond. Znamy aktorów typowanych na agenta 007
Film
Mają być dwie nowe „Lalki”. Netflix miał pomysł przed TVP