Michael York – legenda kina i telewizji

Jest legendą kina i telewizji. Debiutował pod koniec lat 60. u Franco Zefirellego, potem był kultowy „Kabaret” Boba Fosse’a, wreszcie rola, która Michaelowi Yorkowi przyniosła bodaj największą popularność: muszkieter D’Artagnan. Ale dwa najnowsze filmy z udziałem aktora powstały w Polsce

Publikacja: 06.08.2011 15:46

Michael York – legenda kina i telewizji

Foto: materiały prasowe

27 marca 2012 roku Michael York kończy 70 lat

Gwiazdor ma imponującą filmografię, w dorobku ponad 150 ról i nagrody, choć bez tej najbardziej pożądanej – Oscara. Ale o dobrym aktorstwie świadczy nie tylko liczba statuetek. Także talent, wszechstronność i forma, która nie przemija z upływem lat. I tu kariera Michaela Yorka może stanowić wzór do naśladowania.

Ostatnio rzadziej pojawia się na ekranie. Dlatego cieszy fakt, że dwie ostatnie produkcje z jego udziałem związane są z Polską. Gwiazdor wcielił się w postać narratora w „Świadectwie" (2008) – fabularyzowanym dokumencie na podstawie wspomnień kardynała Stanisława Dziwisza o Janie Pawle II, a w „Młynie i krzyżu" (2011) Lecha Majewskiego zagrał Nicholasa Jonghelincka, kolekcjonera zafascynowanego obrazem Pietera Bruegla. Aktor już wcześniej pracował z Polakami (w filmie Jerzego Skolimowskiego „Najlepszą zemstą jest sukces" z 1984 r. wcielił się w polskiego arystokratę), ale dopiero teraz miał okazję odwiedzić nasz kraj.

Często podkreśla w wywiadach, że dzięki swojemu zawodowi stał się obywatelem świata. Urodził się w Anglii i tam zaczynał karierę, ale od 35 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, ma amerykański paszport i żonę Amerykankę. Śmieje się, że swoją narodowość najchętniej określiłby jako „Angloamerykanin". A dopytywany przez dziennikarzy, czy po tylu latach za Oceanem przetrwało w nim coś typowo angielskiego, odpowiada, że owszem: akcent i poczucie humoru.

Naprawdę nazywa się Michael Hugh Johnson. Urodził się 27 marca 1942 roku w angielskim Fulmer. W dzieciństwie miał wypadek i złamał sobie nos, co na szczęście nie przekreśliło mu potem drogi do kariery. York wspomina, że aktorstwem zainteresował się wcześnie. Chodził do podstawówki na przedmieściach Londynu i tam spotkał nauczyciela, który prowadził amatorski szkolny teatr. Michael szybko odkrył, że występy sprawiają mu przyjemność, i choć jako kierunek studiów na Oksfordzie wybrał język angielski, ze swojej pasji już nie zrezygnował. W czasach studenckich zjeździł prawie całą Wielką Brytanię z zespołem National Youth Theatre, którego jednym z opiekunów był sir Laurence Olivier.

Utalentowanemu aktorowi, który na scenie sprawdził się w repertuarze szekspirowskim, włoski reżyser Franco Zefirelli zaproponował udział w swoich filmowych adaptacjach dzieł Szekspira: „Poskromieniu złośnicy" (1967) oraz „Romeo i Julii" (1968).

Michael zagrał w dramacie „Wypadek" i miniserialu telewizji BBC „Saga rodu Forsyte'ów" (1967). Dobrze oceniona została także jego kreacja w musicalu „Kabaret" (1972) Boba Fosse'a z Lizą Minnelli.

Ale kluczem do prawdziwej sławy i serc masowej widowni okazała się brawurowo zagrana rola D'Artagnana w „Trzech muszkieterach" (1973) Richarda Lestera. Aktor opowiadał potem w wywiadach, że praca nad filmem była wielką, momentami dosyć niebezpieczną przygodą, bo już drugiego dnia zdjęć jego dubler odniósł kontuzję i gwiazdor musiał samodzielnie wykonywać wszystkie sceny kaskaderskie. Po roku do kin trafiła druga część przygód D'Artagnana – „Czterej muszkieterowie". Potem jeszcze dwukrotnie York wcielał się w swego ulubionego bohatera: w „Powrocie muszkieterów" (1989) i „Muszkieterce" (2004).

Wystąpił m.in. w „Morderstwie w Orient Expresie" (1974), „Ucieczce Logana" (1976) i „Wyspie doktora Moreau" (1977). Stworzył wiele niezapomnianych ról także na małym ekranie: w telewizyjnych miniseriach „Jezus z Nazaretu" (1977) Zefirellego, „Tajemnicach Sahary" (1988) i „Póki się znów nie spotkamy" (1989). Talentem komediowym błysnął w „Austinie Powersie: Agencie specjalnej troski" (1997), grając – także w dwóch sequelach – szefa brytyjskiego wywiadu Basila Expositiona. Pojawił się w dramacie „Moskiewska gorączka" (2004) i telewizyjnym thrillerze „Ikona" (2005).

W 1993 roku York opublikował autobiografię „Accidentally on Purpose". W 1997 roku został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego. Jest współtwórcą California Youth Theater.

27 marca 2012 roku Michael York kończy 70 lat

Gwiazdor ma imponującą filmografię, w dorobku ponad 150 ról i nagrody, choć bez tej najbardziej pożądanej – Oscara. Ale o dobrym aktorstwie świadczy nie tylko liczba statuetek. Także talent, wszechstronność i forma, która nie przemija z upływem lat. I tu kariera Michaela Yorka może stanowić wzór do naśladowania.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Film
Gwiazda o polskich korzeniach na wyspie Bergmana i program Anji Rubik
Film
Arkadiusz Jakubik: Zagram Jacka Kuronia. To będzie opowieść o wielkiej miłości
Film
Leszek Kopeć nie żyje. Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej miał 73 lata
Film
Powstaje nowy Bond. Znamy aktorów typowanych na agenta 007
Film
Mają być dwie nowe „Lalki”. Netflix miał pomysł przed TVP