Scorsese poleca polskie filmy

Dzisiaj, w środę 5 lutego, w nowojorskim Lincoln Center odbędzie się premiera przeglądu „Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina”.

Publikacja: 05.02.2014 07:49

Wszystko zaczęło się w 2011 r. podczas pobytu Martina Scorsese w Polsce w 2011 roku. Odbierał wtedy

Wszystko zaczęło się w 2011 r. podczas pobytu Martina Scorsese w Polsce w 2011 roku. Odbierał wtedy tytuł doktora honoris causa łódzkiej Filmówki

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Twórca „Wilka z Wall Street", "Taksówkarza" i "Wściekłego byka" wybrał 21 filmów z klasyki polskiego kina. Wszystkie obrazy prezentowane będą w doskonałej jakości, po cyfrowej rekonstrukcji.

Zobacz galerię zdjęć

- Przegląd zawiera wiele rewelacji i bez względu na to, czy ktoś jest z nimi zaznajomiony, czy nie, stanowi niezwykłą okazję, aby odkryć wielkość polskiego kina na dużym ekranie – mówił reżyser.

Projekt pokazywany będzie przez rok w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. W Lincoln Center otworzą go "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego, który będzie gościem prezentacji oraz "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy.

Nowojorską retrospektywę zakończą 15 lutego dwa filmy z 1972 roku - "Trzeba zabić tę miłość" Janusza Morgensterna i "Wesele" Andrzeja Wajdy.

Przegląd „Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina" odbywać się będzie w kilkudziesięciu miastach Stanów Zjednoczonych i Kanady, a zakończy się w Los Angeles.

Scorsese w Polsce

- Wszystko zaczęło się w 2011 r. podczas pobytu Martina Scorsese w Polsce w 2011 roku. Odbierał wtedy tytuł doktora honoris causa łódzkiej Filmówki – mówi Maciej Molewski z KinoRP. - Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich skontaktował reżysera z  Jędrzejem Sablińskim z DI Factory i Grzegorzem Molewskim z firmy KPD, którzy przekazali Scorsese zrekonstruowaną cyfrowo wersję filmu Wojciecha Jerzego Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie" - jednego z najbardziej cenionych przez niego, polskich filmów - dodaje.

Jędrzej Sabliński zaproponował Scorsese spotkanie, na którym przedstawił polskie osiągnięcia w rekonstrukcji cyfrowej. Mistrz kina był pod wrażeniem jej efektów i zaangażował swoją fundację "Film Foundation" - powołaną w latach 70. w celu ratowania światowego dziedzictwa filmowego - do współpracy z zajmującym się digitalizacją filmów  projektem KinoRP.

Projekt „Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina" jest efektem tego porozumienia.

Mistrzowie polskiego kina

Reżyser wybrał filmy ze studiów filmowych Kadr, Tor i Zebra. Są wśród nich dzieła takich twórców jak: Wojciech Jerzy Has, Jerzy Kawalerowicz, Krzysztof Kieślowski, Janusz Morgenstern, Andrzej Munk oraz wspominanych wcześniej Andrzej Wajda i Krzysztof Zanussi.

- Martin Scorsese jeszcze na studiach w Nowym Jorku zaczął poznawać polskie kino i stał się jego wielkim fanem – opowiada Jacek Sosnowski, główny producent projektu „Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina". - Przez kolejne lata wiele filmów stało się dla niego szczególnie ważnych i oglądał je wielokrotnie. Dzięki programowi rekonstrukcji i digitalizacji polskiego dziedzictwa filmowego powstała możliwość zaprezentowania szerokiej publiczności tychże filmów w doskonałej jakości i w nowoczesnej atrakcyjnej formie. Martin Scorsese osobiście wybrał filmy z listy ponad 120 tytułów i jest pod ogromnym wrażeniem jakości i skali polskiego programu digitalizacji.

- Ważne jest to, że filmy zostały wybrane spośród tych, które zostały poddane procesom pełnej rekonstrukcji cyfrowej oraz fakt, że przegląd - współfinansowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Instytut Adama Mickiewicza ma, poza unikatową na skalę światową sposobnością propagowania polskiej sztuki filmowej, także wymiar ekonomiczny, ponieważ pokazy mają charakter komercyjny, a część powstałego w ten sposób przychodu wróci do Polski – podkreśla Maciej Molewski z KinoRP.

W Polsce wyselekcjonowany przez Martina Scorsese zestaw klasyki polskiego kina  ma być pokazany wiosną 2014 r.

Program

Dokładny plan projekcji zostanie udostępniony na stronie www.mspresents.com oraz na www.facebook.com/mspresents

Przegląd powstał we współpracy między Fundacją Propaganda, DI Factory, Cyfrowym Repozytorium Filmowym, Film Foundation oraz Milestone Film Distribution z udziałem studiów filmowych Kadr, Tor i Zebra, przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem strategicznym przeglądu jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

Film
Gwiazda o polskich korzeniach na wyspie Bergmana i program Anji Rubik
Film
Arkadiusz Jakubik: Zagram Jacka Kuronia. To będzie opowieść o wielkiej miłości
Film
Leszek Kopeć nie żyje. Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej miał 73 lata
Film
Powstaje nowy Bond. Znamy aktorów typowanych na agenta 007
Film
Mają być dwie nowe „Lalki”. Netflix miał pomysł przed TVP