Kwiat Paproci dla najlepszych

Film „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele" zwyciężył podczas zakończonej wczoraj pierwszej edycji Kina Dzieci.

Publikacja: 08.10.2014 16:55

Arne Lindtner Naess reżyser filmu Kacper i Emma - najlpesi przyjaciele, nagroda dziennikarzy oraz pu

Arne Lindtner Naess reżyser filmu Kacper i Emma - najlpesi przyjaciele, nagroda dziennikarzy oraz publiczności Festiwalu Kino Dzieci

Foto: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Ta pozytywna opowieść o parze przedszkolaków, którzy dzielnie stawiają czoła nowym wyzwaniom 17 października trafi do ogólnopolskiej dystrybucji.

Kino Dzieci przyciągnęło w całej Polsce ponad 10 tys. widzów. W warszawskim Muranowie podczas seansów i filmowych warsztatów bawiło się w sumie 4 tys. osób.

- Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się odnieść sukces. Frekwencja była wyższa niż zakładaliśmy – mówi Maciej Jakubczyk, szef działu edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

– Świetnie sprawdził się pomysł organizowania warsztatów po filmach. Dla rodziców był okazją do spędzenia dodatkowego czasu z dziećmi. Dla nas szansą poznania małych i dużych widzów, dla których tworzymy Kino Dzieci. Przebojem okazały się filmy dla najmłodszych 4-7-latków – m.in. dwie części przygód Kacpra i Emmy, „Niesforny Bram", zestawy krótkich metraży z „Miejscem na miotle" na czele. Cieszymy się też, że podczas wydarzeń towarzyszących spotkało się kilkudziesięciu profesjonalistów zajmujących kulturą dla dzieci, by wspólnie rozmawiać, dyskutować i poznawać kulisy pracy norweskich reżyserów, którzy byli naszymi gośćmi. Udało nam się także zwrócić uwagę, na brak polskich filmów w programie festiwalu i otworzyć dyskusję o rosnącym zapotrzebowaniu na takie kino w Polsce.

Podczas festiwalu jury oraz publiczność przyznały nagrody Kwiatu Paproci dla najlepszych produkcji. Zwycięzcą okazała się pełna ciepła norweska opowieść „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele" w reżyserii Arne Lindtner Naessa. Film zdobył Kwiat Paproci publiczności oraz dziennikarzy. Reprezentanci świata mediów (Alina Gutek, Zuzanna Ziomecka, Paweł T. Felis) w uzasadnieniu napisali, że to „film, który pozwala spojrzeć na świat z perspektywy najmłodszych i udowadnia, że kino dla kilkulatków nie musi być infantylne, za to pięknie może łączyć aktorstwo i animację, a przede wszystkim wdzięk, humor, atrakcyjną fabułę i szlachetny przekaz".

Jury dziennikarzy dodatkowo wyróżniło „Feliksa" w reżyserii Roberty Durrant. „Znakomite zdjęcia i hipnotyczne, jazzujące dźwięki stają się materią kapitalnej opowieści o chłopcu walczącym o marzenia i o muzyce unieważniającej wszelkie podziały" – uzasadniali dziennikarze. Jury pisarzy (Joanna Olech, Rafał Kosik, Agata Królak) najbardziej przypadł do gustu „Mecz życia" w reżyserii Katariny Launing: „Nagradzamy świetnie opowiedzianą historię o silnej i odważnej nastolatce, która rzuca wyzwanie ciężkiej chorobie. Film omija mielizny stereotypów, oryginalnie portretuje dziewczęta i chłopców na progu dojrzewania. (...) Znakomite aktorstwo - zarówno nastoletnich odtwórców ról, jak i dorosłych, czyni fabułę wiarygodną. Nominalnie dla młodej widowni, w istocie film zachwyci widzów w każdym wieku."

Festiwal Kino Dzieci gościł w 15 miastach w Polsce od 25 września do 6 października. W programie znalazło się 50 pięknych filmów, w większości niepokazywanych dotąd w Polsce. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które jest organizatorem festiwalu zapewnia, że już myśli nad kolejną edycją. Wcześniej jednak zaprasza dzieci i rodziców do kin w całej Polsce na film „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele". Jego oficjalna premiera odbędzie się 17 października. Wszyscy, którzy nie mieli okazji zobaczyć go podczas festiwalu Kino Dzieci mogą nadrobić zaległości. „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele" to pierwsza dziecięca produkcja, którą do ogólnopolskiej dystrybucji wprowadza Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Kolejne premiery filmowe dla najmłodszych odbywać będą się raz w miesiącu.

Ta pozytywna opowieść o parze przedszkolaków, którzy dzielnie stawiają czoła nowym wyzwaniom 17 października trafi do ogólnopolskiej dystrybucji.

Kino Dzieci przyciągnęło w całej Polsce ponad 10 tys. widzów. W warszawskim Muranowie podczas seansów i filmowych warsztatów bawiło się w sumie 4 tys. osób.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Film
Gwiazda o polskich korzeniach na wyspie Bergmana i program Anji Rubik
Film
Arkadiusz Jakubik: Zagram Jacka Kuronia. To będzie opowieść o wielkiej miłości
Film
Leszek Kopeć nie żyje. Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej miał 73 lata
Film
Powstaje nowy Bond. Znamy aktorów typowanych na agenta 007
Film
Mają być dwie nowe „Lalki”. Netflix miał pomysł przed TVP